Centrum Kultury Scena to Dziwna

OdNowa – wernisaż wystawy Marka Lapisa

Centrum Kultury „Scena to dziwna” zaprasza na wyjątkową wystawę. 12 września fotograf Marek Lapis zaprezentuje projekt „OdNowa”, czyli autorskie spojrzenie na doświadczenia z okresu pandemicznego.

Najnowsza wystawa Marka Lapisa to refleksja na temat bezpośredniego wpływu SARS-CoV-2 na ludzi. „OdNowa” przedstawia intymne chwile osób z różnych środowisk, by pokazać zmiany, które wywołała pandemia oraz gesty pomocy i solidarności, przywracające wiarę w człowieczeństwo.

– Po kilku miesiącach spowolnienia życia tęskniliśmy za stanem sprzed pandemii, który wydał się nam „dobrem utraconym”. Tęskniliśmy za rzeczami najważniejszymi: za bezpośrednim kontaktem z bliskimi (i innymi) ludźmi, za uściskiem dłoni czy spojrzeniem w oczy drugiemu człowiekowi z miłością – za tym wszystkim, czego nie można kupić, a co świadczy o jakości życia. Lockdown uzmysłowił nam, że więzi społeczne są niezbędne – opowiada autor.

Intermedialny projekt wykorzystuje przekrój technik fotograficznych (analogowych i cyfrowych), wyrażając za pomocą słów i obrazów, co zmieniło się w naszym postrzeganiu świata za sprawą lockdownu. Wernisaż wystawy odbędzie się 12 września o godz. 19.00 w galerii CK eSTeDe. Fotografie będzie można oglądać do 29 września. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„OdNowa” to jeden z licznych projektów Marka Lapisa. Autor od wielu lat zajmuje się fotografią społeczną, dokumentalną i reportażem. Jest absolwentem Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zrealizowane dotychczas przez niego projekty fotograficzne zaowocowały licznymi nagrodami, m.in.: International Photography Awards Los Angeles, PX3 Paris, Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, Black & White Spider Awards Los Angeles, Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Moscow International Foto Awards, Polski Konkurs Fotografii Sportowej, czy też National Geographic Polska. Publikował swoje prace w większości gazet i czasopism w Polsce takich jak:. Polityka, National Geographic Polska, Newsweek Polska, Przekrój, Tygodnik Powszechny, Viva, Forbes, Playboy, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita.

– Fotografuję środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa. W fotografii interesuje mnie przede wszystkim człowiek i jego emocje. Fotografując innych, poznaję coraz bardziej siebie. Aparat fotograficzny z czasem stał się przedłużeniem mojego oka i ręki, jestem z nim jednością – mówi M. Lapis.

W kwietniu 2020 roku w czasie pandemii koronawirusa zainicjował i zorganizował akcję charytatywną „FOTOGRAFOWIE DLA SŁUŻBY ZDROWIA”, w której wraz z czołowymi polskimi artystami fotografami zebrał kwotę 42 tysiące złotych.

W CK eSTeDe prace M. Lapisa prezentowaliśmy jesienią 2022 roku, gdy w ramach projektu „Jerzy Sieczkowski: moi kursanci” stworzył unikalną koncepcję fotografii, inspirowaną postrzeganiem świata przez osoby niewidome.

Skip to content