Centrum Kultury Scena to Dziwna

„Wielkopolska na morzu”

Wiatr w żagle, flaga na maszt! W minioną sobotę Centrum Kultury „Scena To Dziwna” przygotowało liczne atrakcje w morskim klimacie.

Morską sobotę rozpoczęliśmy od wyjątkowego spotkania. W naszych murach zagościł Mariusz Borowiak – uznany pisarz marynistyczny, mający na swoim koncie ponad sto książek i siedemset artykułów. Tematem jego odwiedzin była premiera najnowszej książki pt. Wielkopolska na morzu. Szkice historyczne i współczesne. Autor skupia się w niej się w niej na losach Wielkopolan, którzy związali swoje życie z morskimi wyprawami.

Spotkanie nie mogło obyć się bez uroczystego wodowania książki – nie zabrakło oficjalnego nadania imienia i szampana. O tym, co znajduje się na kartach książki, opowiedział sam autor w ramach niezwykle interesującego wykładu. W jego trakcie mogliśmy usłyszeć fragmenty Wielkopolski na morzu, odczytane przez Artura Kamińskiego z „Teatru za miastem” oraz wicestarostę powiatu gnieźnieńskiego, Annę Jung. Po spotkaniu liczna grupa słuchaczy miała okazję porozmawiać z Mariuszem Borowiakiem, zakupić jego książki oraz zdobyć autografy.

Wyjątkowa atmosfera towarzyszyła również naszym gościom, którzy przybyli na piknik rodzinny w morskim klimacie. Na najmłodszych czekały liczne gry i zabawy, którzy przygotowali niezastąpieni aktorzy z „Teatru za miastem”. W ogrodzie eSTeDe pojawili się harcerze, którzy nauczyli nas wiązania żeglarskich węzłów. W świat morskich stworzeń przenieśli gości nasi instruktorzy, przeprowadzając warsztaty z rękodzieła. Nie zapomnieliśmy także o obowiązkowym posiłku – uczestnicy naszego pikniku zjedli wyśmienitą grochówkę!

Żaden morski piknik nie może obyć się bez szantowej muzyki. O niezapomniane wrażenia postarała się Szkocka Trupa – zespół Henryka „Szkota” Czekały, który działa na polskiej scenie od 2004 roku. Trio muzyków zapewniło naszym gościom koncert największych morskich przebojów, które śpiewają marynarze z całego świata.

Skip to content