Centrum Kultury Scena to Dziwna

Piknik rodzinny w morskim klimacie – czyli uroczyste wodowanie książki Mariusza Borowiaka pt. „Wielkopolska na morzu. Szkice historyczne i współczesne”.

9 września Centrum Kultury „Scena to dziwna” wypływa na szerokie wody – czeka nas piknik rodzinny w morskim klimacie! Nie zabraknie muzyki na żywo i licznych atrakcji. Imprezę poprzedzi gratka dla fanów marynistyki – w naszych murach zagości Mariusz Borowiak, który opowie o swojej najnowszej książce „Wielkopolska na morzu. Szkice historyczne i współczesne”.
Na morską imprezę zapraszamy do naszego ogrodu od godz. 17.00. Wśród licznych atrakcji znajdzie się wiele gier i zabaw dla najmłodszych, którą zapewnią znani dobrze gnieźnianom aktorzy z teatru „Za miastem”. Nasi instruktorzy przeprowadzą warsztaty z rękodzieła, które przeniosą uczestników w świat marynarzy i morskich stworzeń. Nie pozwolimy wam również umrzeć z głodu – dla wszystkich zostanie przygotowana wyśmienita grochówka.

Żadna marynistyczna impreza nie może odbyć się bez szantowej muzyki. Wyjątkową atmosferę zapewni nam Szkocka Trupa – zespół, który w 2004 r. założył Henryk Czekała „Szkot”. Tylko na jego koncertach można usłyszeć obok siebie takie hity żeglarskiej sceny jak „Hiszpańskie dziewczyny“, „Cztery piwka“, „Umbriaga“, „Jacht rock’n’roll“ czy „Klipry”, „Wzgórza Walii”, „Maui” i „Miasto”, jednak w nowych aranżacjach, inaczej interpretowane, inaczej zaśpiewane i zagrane.

O godz. 16:00 zapraszamy na główny punkt imprezy – uroczyste wodowanie najnowszej książki Mariusza Borowiaka pt. Wielkopolska na morzu. Szkice historyczne i współczesne. Autor skupia się w niej na losach Wielkopolan, którzy związali swoje życie z morskimi wyprawami. Autor opisuje związki naszego regionu z morzem od X do XX wieku, przypominając losy postaci, które przyczyniły się do poszerzenia naszego horyzontu geograficznego oraz do wzbogacenia naszej kultury, nie tylko w znaczeniu regionalnym, ale ogólnonarodowym. Historyczne odkrycia m.in. Gaspara da Gama z Poznania, naukowe dokonania Mikołaja Smoguleckiego w Chinach, udział w walkach prowadzonych na różnych frontach przez pierwszego polskiego nurka Krzysztofa Arciszewskiego, długotrwałe badania naukowe kierowane przez Pawła Edmunda Strzeleckiego w Australii – to tylko kilka z niezwykłych historii opisanych na kartach książki M. Borowiaka.
Uznany pisarz marynistyczny ma na swoim koncie ponad 100 napisanych książek (także w języku angielskim i rosyjskim) oraz licznych artykułów w Polsce i za granicą. Regularnie współpracuje z branżowymi periodykami oraz wydawnictwami. Swoją pasję pielęgnuje nie tylko słowem – w ostatnich latach był uczestnikiem licznych międzynarodowych ekspedycji, w tym wypraw na wrak niszczyciela ORP Kujawiak oraz wyprawy The Lost Bombers of Brindisi. Został uhonorowany Odznaką Honorową „Bene Merito”, przez Ministra Spraw Zagranicznych prof. Zbigniewa Rau, z kolei w 2022 r. otrzymał Nagrodę Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego za wybitne zasługi na rzecz Powiatu Gnieźnieńskiego. Na podstawie jego książki Westerplatte. W obronie prawdy powstał scenariusz do filmu fabularnego „Tajemnica Westerplatte”.

Skip to content