Centrum Kultury Scena to Dziwna

Tydzień Kobiet w eSTeDe [ZAPOWIEDŹ]

Dzień Kobiet zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji Centrum Kultury „Scena to dziwna” wraz z gnieźnieńską filią Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu, Szpitalem Pomnik Chrztu Polski oraz Naturalną Świecą przygotowują atrakcje dla wszystkich Pań na cały tydzień.

Tydzień Kobiet rozpoczniemy w poniedziałek 4 marca o godz.17.00 wystawą „Portret Kobiety”. Zobaczymy na niej prace w wielu formatach i technikach wykonania. Dzieła ukazują kobiety z różnych, czasem nieoczywistych perspektyw. Za wszystkie obrazy odpowiadają nasze lokalne artystki. Poniedziałkowy wernisaż będzie także okazją do odwiedzenia na nowo zagospodarowanej przestrzeni – po raz pierwszy udostępnimy Galerię Na Piętrze.

Wtorek i środa to dni dyskusji i spotkań pod hasłem „Kobiety sukcesu”. 5 marca o godzinie 17.00 zapraszamy na spotkanie z podtytułem „…cokolwiek to znaczy”. Chcemy odczarować słowo „sukces” i oddzielić od słowa presja, a przy tym pokazać że określenie „kobiety sukcesu” nie ogranicza się wyłącznie do osiągnięć zawodowych czy materialnych. Porozmawiamy o rozwijaniu siebie, budowaniu relacji, przekraczaniu własnych granic,  równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Swoimi doświadczeniami podzielą się z nami kobiety dla których sukces ma bardzo różne znaczenie. 6 marca zaprosimy młodzież na spotkanie pod hasłem „Kręte drogi”. Nasze wydarzenie ma na celu pokazanie młodym ludziom, że są różne ścieżki kariery. Chcemy motywować do dążenia do celów pomimo trudności. Będziemy gościć kobiety, których drogi do sukcesu nie zawsze były proste, oczywiste, usłane różami. Każda z prelegentek podzieli się swoimi doświadczeniami, refleksjami i radami, które mogą być inspiracją dla młodych osób planujących swoją przyszłość.

7 marca 2024 roku, w godzinach 11:00-13:30 zapraszamy na spotkanie pt. „Zdrowie i piękno kobiet”. Jest ono efektem współpracy ze Szpitalem Pomnik Chrztu Polski oraz Starostwem Powiatowym Będziemy rozmawiać o zdrowiu kobiet oraz o dostosowaniu stylu życia do potrzeb naszego organizmu. Będziemy namawiać do dbania o siebie również poprzez  działania profilaktyczne. W programie krótkie prelekcje, konsultacje, stoiska informacyjne, wystawa zdjęć Renaty Włoszczyk „Naturalne Fotografie”, zajęcia kreatywne i wiele innych atrakcji  również w postaci drobnych upominków.

Po południu o godz. 17.00 zapraszamy na „Podróż za jeden uśmiech”koncert Orkiestry Powiatu Gnieźnieńskiego. Nasi lokalni muzycy przygotowali na ten wieczór prawdziwą podróż w różne rejony świata. Usłyszymy przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej w orkiestrowych aranżacjach, a w programie artystycznym nie zabraknie wyjątkowych niespodzianek. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w sekretariacie CK esTeDe.

W piątek 8 marca o godz. 18.00 zapraszamy na spektakl „Kobiety Karamazow” według powieści Fiodora Dostojewskiego Bracia Karamazow i w tłumaczeniu Aleksandra Wata. Monodram w adaptacji i reżyserii Jolanta Juszkiewicz odegra   Kamila Kamińska, która za ten  projekt otrzymała w 2020 r Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Monodramów w Ulan Bator w Mongolii. Bohaterkami są dwie kobiety: Gruszeńka oraz pani Chochłakow. mamy nadzieję że ich historia będzie skłaniać do zadawania sobie pytań o to czym jest szczęście i miłość. Co właściwie znaczy kochać – drugiego człowieka, samą siebie, ludzkość. Na ile jesteśmy w stanie zawalczyć o swoje szczęście? Tekst, czasem pełen ironii,  skłania do dialogu o kobiecości. W świetle dzisiejszej dyskusji o miejscu kobiety w świecie, bohaterki Dostojewskiego jawią się jako te, które marzą o zmianie. Co może je ograniczać? Dlaczego tak trudno wyplątać się z matni cierpienia i utartych przekonań? Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki (do odbioru w sekretariacie CK eSTeDe).

Skip to content