Centrum Kultury Scena to Dziwna

Święto Przyjaciół. Wspominaliśmy Eugeniusza Górniaka i Teresę Rzeźniczak

Listopad rozpoczęliśmy wspomnieniem tych, których nie ma już z nami, bez których kulturalna historia powiatu nie byłaby taka sama.

3 listopada dołączyliśmy do Festiwalu Fotografii „Z garażu Janusza Chlasty”, otwierając wystawę „Przyjaciele”. Nasza galeria przeniosła się w czasie do epoki PRL-u, a towarzyszyli nam ludzie kultury wraz z organizatorem festiwalu, Władysławem Nielipińskim. Wystawa „Przyjaciele”, jest głównie prezentacją postaci związanych z gnieźnieńskim środowiskiem artystycznym, naukowym i sportowym, których można określić mianem przyjaciół świata kultury. Osoby te poprzez swój udział w imprezach kulturalnych, jako organizatorzy, komentatorzy, kulturoznawcy, aktorzy, muzycy, pisarze, historycy, regionaliści, naukowcy, badacze, reporterzy, fotograficy, czy też specjaliści od techniki dźwiękowej i oświetleniowej utkwiły w pamięci mieszkańców Gniezna, a jednocześnie zostały utrwalone na fotografiach Janusza Chlasty.

Po wystawie zaprosiliśmy gości do udziału w Święcie Przyjaciół, by upamiętnić Eugeniusza Górniaka – człowieka o wielu twarzach. Połowę swojego życia poświęcił aktywnej działalności w harcerstwie, a gnieźnianie mogli poznać go podczas jego zawodowej kariery w zakładowym domu kultury przy Gnieźnieńskich Zakładach Garbarskich czy też Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. To dzięki niemu powstało Stowarzyszenie Artystyczno-Rehabilitacyjno-Terapeutyczne „Promyk” z placówkami w wielu miejscowościach. Tego dnia uczciliśmy również pamięć o Teresie Rzeźniczak – przyjaciółce naszego centrum kultury. Wieczór pełen wyjątkowych wspomnień uświetnił koncert grupy Trio Targanescu.

Skip to content