Centrum Kultury Scena to Dziwna

Świętujmy Niepodległą!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie 10 listopada o godzinie 18.00, podczas którego po raz pierwszy na dużym ekranie zostanie zaprezentowany film „Pozostawieni” – krótkometrażowy film fabularny, który powstał dzięki współpracy pracowników gnieźnieńskiego Centrum Kultury „Scena to dziwna”, Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, Towarzystwa Miłośników Gniezna oraz aktorów Teatru Za Miastem. W filmie obok aktorów, udział wzięli uczniowie gnieźnieńskich szkół podstawowych, średnich, przedszkolaki oraz mieszkańcy Gniezna i okolic. Zdjęcia realizowane były w Gnieźnie, Niechanowie, Czerniejewie i Jankówku.

Premiera filmu miała miejsce dwa lata temu, ale pandemia nie pozwoliła na wspólne świętowanie jego powstania. Stąd pomysł na to, by w sali widowiskowej eSTeDe spotkać się z twórcami i aktorami, wspominając pokrótce wspólną pracę, która zaowocowała tą filmową historią. To także okazja, by w przededniu Narodowego Święta Niepodległości razem świętować Niepodległą!

Jeśli byliście Państwo częścią tego projektu i wnieśliście swój wkład w „Pozostawionych” – spędźcie ten czwartkowy wieczór z nami! Dołączcie do nas także, jeśli zainteresował Was prezentowany przez nas projekt! Wstęp na wydarzenie jest wolny.

O filmie:

Film jest swoistym hołdem złożonym bohaterom i zwykłym ludziom żyjącym w dobie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Fabuła oczywiście nie wyczerpuje tematu. Film opowiada krótką, fikcyjną historię łączącą postaci czterech osób związanych z Gnieznem i zasłużonych w wojnie z bolszewikami. Owi bohaterowie, to Marszałek Sejmu i Senatu Wojciech Trąmpczyński, Tomasz hr. Żółtowski, kapitan pilot Wiktor Pniewski i podporucznik Edmund Piechowiak. Na tle wydarzeń historycznych i wojennej zawieruchy, ukazany został malutki wycinek z życia ludzi, którzy nie wyruszyli bezpośrednio na front, ale wojna wpłynęła na ich życie oraz losy ich bliskich.

Zdjęcia do „Pozostawionych” poprzedzone zostały warsztatami aktorskimi, adresowanymi do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W rezultacie zrealizowanych zajęć powstały materiały do filmu.

Intencją Centrum Kultury „Scena to dziwna” było, aby uczestnicy warsztatów poprzez kontakt z regionalistami oraz wspólne działanie i pracę z aktorami, mieli możliwość zgłębienia tajników aktorstwa oraz aby mieli szansę w ciekawy sposób poznawać historię Polski i naszego regionu. Projekt był atrakcyjną formą przekazu wiedzy na temat udziału Wielkopolan w bitwie, która miała ogromny wpływ na losy Europy. Działania realizowane w ramach projektu opierały się na współpracy różnych środowisk osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Stworzyły warunki do poszerzenia wiedzy historycznej oraz społecznej i międzypokoleniowej integracji.

Zamierzeniem produkcji filmowej było również wywołanie wśród widzów efektu wzmocnienia świadomości, jak ważną rolę w kształtowaniu II Rzeczpospolitej mieli rdzenni Wielkopolanie walczący na wschodzie Polski z bolszewikami.

Projekt pod nazwą: Gnieźnianie w „Cudzie nad Wisłą” był dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Skip to content