Centrum Kultury Scena to Dziwna

Wystawa „Jerzy Sieczkowski – Moi Kursanci”

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Jerzy Sieczkowski – Moi Kursanci. Marek Lapis, Piotr Robakowski, Przemysław Strzyżewski” w niedzielę, 16 października 2022 roku o godzinie 18.00 do Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Galerię eSTeDe wypełnią prace, które są wyrazem swoistego hołdu „kursantów” Mistrza Sieczkowskiego. Wystawa jest realizowana jako część Festiwalu FYRTEL w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pn. „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

O wystawie piszą jej Organizatorzy:

Relacja „mistrz-uczeń” jest podstawą kształcenia artystycznego. W przeszłości tak wykuwały się nowe talenty. Chcemy do tego wrócić i zaprezentować artystyczną i trwałą wartość tej relacji. W dawnych czasach i obecnie kursanci czerpali ugruntowana wiedzę, doświadczenie czy tajniki sztuki od swojego przywódcy duchowego. Teraz ta relacja zanika, więc to odpowiedni czas, aby ją zaakcentować i wskrzesić.
W 20. rocznicę śmierci Jerzego Sieczkowskiego powstał pomysł złożenia mu hołdu przez „jego kursantów”. Po kilkudziesięciu latach zobaczymy w ramach dyptyku wystawienniczego kuratora Marka Lapisa na dwóch wystawach prace: Jerzego Sieczkowskiego oraz jego kursantów: Marka Lapisa, Piotra Robakowskiego i Przemysława Strzyżewskiego. „Jego kursanci” realizują w autorskich wypowiedziach swoisty testament artystyczny Jerzego, widać w nich „krajobraz wewnętrzny” i „oko” ich Mistrza.„W latach 1980-1988 prowadziłem zajęcia w pracowni fotograficznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. W tym czasie przewinęło się przez nią około 50 kursantów. Jednym starczyło zapału na kilka tygodni, inni wytrwali kilka lat, a są i tacy, którzy mimo opuszczenia MOK-u nadal fotografują.

Prezentowana wystawa jest zbiorem najciekawszych prac wykonanych w różnych latach przez najbardziej aktywnych kursantów. Jest to więc prezentacja ich umiejętności i pomysłowości oraz podsumowanie mojej działalności instruktorskiej”. Tak w programie wystawy „Moi kursanci” pisze o swojej pracy i o jej rezultatach Jerzy Sieczkowski, gnieźnieński fotografik, pracujący zawodowo w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. „Wystawa od 21 października prezentowana jest w galerii MOK i sądzę, iż jest jedną z najciekawszych prezentacji fotograficznych Gnieźnie w ostatnim czasie”.

Jednym z podopiecznych Sieczkowskiego udało się osiągnąć ten właśnie etap, drugim udało się już zrobić krok dalej i ci posługują się techniką fotograficzną jako środkiem estetycznego czy poetyckiego przetwarzania rzeczywistości.
Jednakże wszystkim uczestnikom wystawy udało się osiągnąć to, co w tej dziedzinie twórczości bardzo istotne: zdołali osiągnąć poziom, przy którym możliwe jest nie tylko wierne rejestrowanie otaczającego świata, ale i wyrażanie siebie poprzez obraz fotograficzny. *(J. Kałwak, Oko i Ręka instruktora, „Przemiany”, 3.11.1989, nr 44, s.11)

Marek Lapis zaprezentuje intermedialny projekt „Granice Barw”, o tym jak osoby niewidome widzą kolory. Członek zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski, absolwent Fotografii Intermedialnej na Wydziale Sztuki Mediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Żywiec Zdrój. Odznaczony medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski. Prowadził zajęcia z fotografii w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, później w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Do 1996 roku etatowy fotoreporter tygodnika WPROST, od 2000 roku współpracuje z Agencją FORUM.

Piotr Robakowski zaczynał w 1993 roku w Gazecie Wyborczej w Poznaniu, redaktor Gazety Poznańskiej i współpracownik kilku magazynów motoryzacyjnych. Od 2004 związany z telewizją. Tworzył cykliczne magazyny obecne na antenie TVP Poznań – magazyn motoryzacyjny „Moto-Wizje”, a także program przyrodniczy „Natura 2000”. Pomysłodawca i realizator programu o sportach ekstremalnych „Męska przygoda” dla TVP INFO. Przygotowywał reportaże dla TVP1, TVP 2, TVP Polonia i TVP HD. Scenarzysta i realizator cyklu filmów dokumentalnych o początkach polskiej awiacji dla Discovery TVN Historia.

Przemysław Strzyżewski „ostatni kursant” Jerzego Sieczkowskiego, od 1989 członek grupy twórczej FOTO’86. Przemysław zaprezentuje bliskie swemu sercu zestawy strukturalne, nawiązujące do inspiracji z czasów kursów fotografii w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

źródło: https://wbp.poznan.pl/fotografia/wff/6wff-krajobrazy-wewnetrzne/jerzy-sieczkowski-moi-kursanci/

Część dyptyku wystawienniczego: Jerzy Sieczkowski – Mistrz i Moi Kursanci. Wystawa zrealizowana w ramach obchodów 75-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików.
Wystawa realizowana w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

Partnerem wydarzenia jest Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie.

Skip to content