Centrum Kultury Scena to Dziwna

Zespół Tańca Ludowego – wsparcieZespół Tańca Ludowego ,,Gniezno’’ powstał 5 października 2016r. Działa przy Centrum Kultury ,,Scena to dziwna” w Gnieźnie. Zespół od ponad 5 lat kultywuje tradycję i kulturę ludową, a dzisiaj potrzebuje wsparcia finansowego, które przeznaczy na renowację i zakup strojów oraz najpotrzebniejsze rzeczy.

Zachęcamy do wpłat darowizny na rozwój zespołu.
Nr konta: 23 1020 4115 0000 9602 0112 4858
wpłata z dopiskiem „Darowizna – ZTL Gniezno”.

Zespól skupia w swoim składzie  dzieci, młodzież i osoby dorosłe uczące się i pracujące. Głównym celem Zespołu jest pielęgnowanie i kultywowanie polskiego folkloru oraz tradycji ludowych, w szczególności: tańca, przyśpiewek, zwyczajów i obrzędów oraz propagowanie ich wśród społeczeństwa.

Dotychczas Zespół dał kilkadziesiąt koncertów na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego. Brał udział w Dożynkach Wojewódzkich w roku 2017  w Gnieźnie oraz w uroczystościach ku czci Świętego Wojciecha w 2018 roku. Zespół brał  udział w 2017 roku w nagraniu radiowym kolędy w Radiu Plus Gniezno. Zespół Tańca Ludowego ,, Gniezno” uatrakcyjnia wiele imprez lokalnych w formie koncertów tanecznych i  corocznie prezentuje obrzęd dożynkowy. Do najważniejszych wydarzeń zaliczyć należy  udział Zespołu w Dniu Polskim zorganizowanym z okazji Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Padwie we Włoszech. W styczniu 2019 roku Zespół koncertował podczas 27 finału  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W maju 2019 roku Zespól zajął I miejsce w Wielkopolskim Konkursie Piosenki i Tańca Ludowego pn; ,,Dziesięć tańców dla powstańców”.

Od początku powstania Zespołu jego Kierownikiem artystycznym, choreografem i instruktorem jest Irena Kolanowska – ogromny pasjonat folkloru, wieloletnia tancerka Zespołu Folklorystycznego ,,Szamotuły”.

Repertuar Zespołu:

– tańce szamotulskie, tańce łowickie
– kujawiak narodowy, polonez
– obrzęd dożynkowy
– kolędy i pastorałki, noc Kupały

Skip to content