Centrum Kultury Scena to Dziwna

Wernisaż „Wielkie dni małej floty w malarstwie Adama Werki”

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy “Wielkie dni małej floty w malarstwie Adama Werki”, który odbędzie się 19 listopada o godzinie 18.00 w galerii Centrum Kultury “Scena to dziwna”. Ekspozycja będzie możliwa do zwiedzania do 6 grudnia 2021 r. w dni powszednie w godzinach od 10.00 do 18.00.

Adam Werka (1917 – 2000) pozostaje wciąż jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy marynistów. Urodził się 2 czerwca 1917 roku w Dublanach koło Lwowa, a później wraz z rodzicami zamieszkał w Bydgoszczy. Już w dzieciństwie zafascynowany morzem, pragnął powiązać z nim swoje życie zawodowe, ale przeszkodą w realizacji marzeń okazała się znaczna wada wzroku. Po maturze odbył roczne szkolenie wojskowe w Wołyńskiej Szkole Podchorążych Rezerwy. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku uczestniczył w Bitwie nad Bzurą, po której na krótko dostał się do niemieckiej niewoli. Czas okupacji Adam Werka spędził w Warszawie, pracując fizycznie w piekarni. Jednocześnie studiował na tajnych kompletach malarstwo i grafikę.

Tuż po wojnie, na zamówienie redaktora Jerzego Micińskiego rozpoczął regularną współpracę z miesięcznikiem „Morze”. W tym samym okresie powstawały także prace zamawiane, jako okładki „Miniatur Morskich” oraz „Małego Modelarza”. Adam Werka współpracował także z Jerzym Pertkiem, ilustrując jego znaną książkę – „Wielkie dni małej floty”, poświęconą zmaganiom polskiej Marynarki Wojennej w czasie II wojny światowej. Cały marynistyczny kunszt artysty ujawnił się jednak w starannie opracowanym i pięknie wydanym w 1989 roku obszernym dziele Jana Piwowońskiego – „Flota spod biało-czerwonej”.

Wystawę „Wielkie dni małej floty” po raz pierwszy można było podziwiać w okresie od 2016 do 2017 roku w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Była to pierwsza indywidualna wystawa oryginalnych prac Adama Werki. Celem tej ekspozycji było przedstawienie udziału Polskiej Marynarki Wojennej oraz statków naszej floty handlowej w morskich bataliach podczas drugiej wojny światowej.

Skip to content