Centrum Kultury Scena to Dziwna

55 lecie działalności Tadeusza Panowicza – Wystawa “Od Piasta do Piasta – Numizmatyka”

Serdecznie zapraszamy na jubileusz 55 lecie działalności Tadeusza Panowicza oraz wernisaż wystawy “Od Piasta do Piasta – Numizmatyka”.  Wydarzenie odbędzie się w Centrum Kultury “Scena to dziwna” przy ulicy Roosevelta 42 o godzinie 17.00. Wstęp bezpłatny.


Rodowity poznaniak, z wyboru gnieźnianin. Pasjonat historii lokalnej Gniezna i Pobiedzisk, bibliofil, dziennikarz i liternik. Tadeusz Panowicz jest osobą obdarzoną wieloma talentami. Napisał kilka książek oraz ok. 4000 publikacji o tematyce historycznej, archeologicznej czy bibliograficznej, z czego prawie połowa z nich dotyczy wielkopolski.  Od wielu lat rysuje zabytkowe budowle Ziemi Gnieźnieńskiej. Precyzyjnie wykonane piórkiem rysunki prezentuje na wystawach, a przy okazji barwnie opowiada o dziejach przedstawionych obiektów.

Jako liternik artystyczny wykonywał akty erekcyjne pomników i budowli. Jest wykonawcą zdobionych miniaturami rękopisów wykonanych pismem gotyckim. Jest również kolekcjonerem starodruków, rękopisów, unikatowych dokumentów, monet, orderów, a nawet zabytkowych wiejskich sprzętów użytkowych. Aktywnie udziela się w wielu stowarzyszeniach.

Jego zainteresowanie Piastami jest zupełnie przypadkowe. Gdy w latach 70. ubiegłego wieku podjął pracę w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy uznał, że wypada poznać więcej szczegółów na ich temat. Zebrał wszelką literaturę związaną z tematem, lecz nadal nie było to dla niego wystarczające. W 1985 roku zlecono mu wykonanie aktu pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, za co Komitet Odbudowy monumentu  wręczył mu medal pamiątkowy z wizerunkiem pierwszego króla Polski- to był właśnie początek tworzenia się tej kolekcji medali, plakiet, monet, statuetek, na których utrwalono dynastię piastowską.Spotkanie z Tadeuszem Panowiczem poprowadzi Jarosław Mikołajczyk.

Skip to content