W ciągu ponad 30 lat swojej działalności chór „Metrum” stał się rozpoznawalny nie tylko w naszej okolicy, ale również poza granicami naszego kraju! To doskonała marka powiatu gnieźnieńskiego.
Chór powstał we wrześniu 1983 roku. Założycielem był Zbigniew Cieśliński, który wcześniej śpiewał w chórze „Dzwon”. Powstała jednak taka inicjatywa, aby założyć chór mieszany, bo są to inne brzmienia i inne możliwości. Na pierwsze spotkanie przyszło ok. 30 osób. Kilkanaście miesięcy później chór wyjechał na występy do Holandii. Wówczas chór funkcjonował przy Miejskim Ośrodku Kultury, od czterech lat przy Centrum Kultury eSTeDe.
– To były zupełnie inne czasy. Wtedy kulturę inaczej się tworzyło. Nikt nie zastanawiał się nad tym, skąd wziąć środki, tylko na co je przeznaczyć – mówi Andrzej Cieśliński z chóru „Metrum”. – Na samym początku dyrygentem był Bogdan Olszak, doskonały fachowiec w swojej dziedzinie. Od 1996 roku dyrygentem chóru jest Jarosław Krenz i od tego czasu wykonywana jest trochę inna muzyka.
Andrzej Cieśliński podkreśla, że istotne jest pokazywanie działalności chóru z różnych stron. – Trzeba spojrzeć na to, jak na formę rozrywki. To, co robimy, ma być przyjemne nie tylko dla nas samych, ale przede wszystkim dla naszych odbiorców – podkreśla A. Cieśliński. – Lubimy prezentować to w formie show. Było to widać na naszym ostatnim, nietypowym jubileuszu. Odzew był bardzo dobry, bowiem sala Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie była pełna.
Chór „Metrum” przez lata brał udział w wielu festiwalach, również zagranicznych. – Kraje, w których mieliśmy okazję gościć, to: Czechy, Niemcy, Łotwa, Rosja, Holandia i Francja . Możemy się pochwalić tym, że w ostatnim czasie nie było takiego festiwalu, z którego nie przywieźlibyśmy jakiejś nagrody – przyznaje Andrzej Cieśliński, który podkreśla, że za dwa lata chciałby wspólnie z chórem zorganizować uroczystość, na której można byłoby zapoznać się z dotychczasowym dorobkiem chóru „Metrum”. W listopadzie 2014 roku chór „Metrum” wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej im. Petra Ebena Praga 2014.
Podczas pobytu w Pradze „Metrum” wzięło udział w wydarzeniach okołofestiwalowych. Chór można było spotkać m.in. w kościele św. Salwadora oraz podczas oficjalnego odpalenia choinki na praskiej starówce.
Występ konkursowy odbył się w sali konferencyjnej Hotelu Olszanka. – Prezentacja zespołu podczas konkursu została oceniona wysoko a chór otrzymał Srebrne Pasmo. Po powrocie Chór „Metrum” ma już w planach koncerty kolędowe na terenie powiatu gnieźnieńskiego. A w listopadzie tego roku planuje wyjazd na koncerty do Hamburga. Natomiast w planach jest wyjazd na Międzynarodowy Festiwal do Barcelony – informują przedstawiciele Centrum Kultury eSTeDe.
Obecnie chór prezentuje muzykę: klasyczną, sakralną, gospel, standardy jazzowe, popową, a także kolędy. – Dla każdego jest coś, co może być wabikiem. Dzisiaj inaczej nie da się funkcjonować – mówi A. Cieśliński. W tej chwili chór liczy ok. 25 osób. – Zależy nam na tym, aby systematycznie podnosić poziom. Jeżeli ktoś jest muzykalny, to powinien spróbować swoich sił. Przed nikim się nie zamykamy. Szczególnie zależy nam na osobach młodych i do nich kierujemy przekaz: „chór wcale nie musi kojarzyć się ze smęceniem”. Dodatkowym atutem jest możliwość wyjeżdżania na festiwale. Poza tym, „Metrum” to doskonałe towarzystwo, w którym świetnie się potrafimy bawić – opowiada Andrzej Cieśliński. – Bez fajnej atmosfery nic dobrego się nie stworzy.
przedruk z www.gniezno.naszemiasto.pl/