Centrum Kultury Scena to Dziwna

ORKIESTRA POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nikt, kto wybrał się dzisiaj po południu na „Wiosenny koncert” do Centrum Kultury „Scena to dziwna” na pewno nie żałował. Muzyka w wykonaniu chóru „Metrum” i Orkiestry Powiatu Gnieźnieńskiego okazała się zdecydowanie dobrym sposobem na przywołanie, niełaskawej dla nas ostatnio, wiosennej pogody. Jeżeli nie tej za oknem, to na pewno pogody ducha.

Orkiestra dęta powiatu powstała w 2007 roku. Tworzą ją muzycy w różnym wieku – od 9 do ponad 60 lat. W tej chwili to około 30 osób. Od początku mocno związany z zespołem jest trębacz Marcin Makohoński, który pod nieobecność kapelmistrza Klaudiusza Gładycha poprowadził orkiestrę podczas dzisiejszego koncertu. Po raz kolejny udowodnił też swoje umiejętności konferansjerskie, z poczuciem humoru zapowiadając kolejne utwory. Orkiestra wykonała kilka utworów, wśród nich takie hity, jak „My Way”, „Moon River”, „Cabaret”, czy „Pod Papugami”. Swój występ muzycy zakończyli gorącą, brazylijską „Copacabaną”, którą zresztą, na życzenie zachwyconej publiczności, musieli powtórzyć na bis.

Przez ponad siedem lat swojego istnienia Orkiestra Powiatu Gnieźnieńskiego poczyniła ogromne postępy. W 2014 roku zajęła pierwsze miejsce w XIX Wielkopolskim Turnieju Orkiestr Dętych im. Leona Schuberta „O złoty róg”.

W drugiej części koncertu zaprezentował się chór mieszany „Metrum”, pod dyrekcją Jarosława Krenza. Zespół wykonał kilkanaście różnorodnych utworów, wśród nich m.in. pieśni gospel, a także standardy muzyki rozrywkowej. Na „wyklaskany” bis publiczność mogła usłyszeć jeszcze raz rytmiczną, zuluską pieśń.

Chór „Metrum” istnieje już ponad 30 lat. W tym czasie wziął udział w wielu koncertach i zdobył wiele nagród podczas festiwali i konkursów chóralnych w kraju i za granicą. Chór ma w swoim repertuarze muzykę sakralną, klasyczną, gospel, jazzową i popową. Podczas dzisiejszego koncertu śpiewacy po raz kolejny zauroczyli publiczność czystym i łagodnym brzmieniem czterogłosu.

Skip to content