Centrum Kultury Scena to Dziwna

„NIETYPOWY JUBILEUSZ” – BENEFIS ZBIGNIEWA CIEŚLIŃSKIEGO

Przez blisko 30 lat był prezesem Chóru Metrum, wcześniej śpiewał w chórze Dzwon, muzyka towarzyszyła mu od najmłodszych lat. Zbigniew Cieśliński bo o nim mowa, o swoim benefisie dowiedział się już w trakcie koncertu. Tytuł wydarzenia „Nietypowy Jubileusz”, zdradzał niewiele. Oprócz Chóru Metrum, na co dzień związanego z Centrum Kultury eSTeDe, wystąpił także Poznański Chór Kameralny Towarzystwa im. H. Wieniawskiego, który wystąpił w bardzo rozrywkowym repertuarze, śpiewając m.in. La Cucaracha czy piosenki Presleya.

Całość wieczoru – w wypełnionym po brzegi Teatrze im. Aleksandra Fredry – prowadzili Katarzyna Kalinowska, aktorka Teatru im. Aleksandra Fredry oraz chórzystka Metrum wraz z Grzegorzem Buczkowskim znanym z komentarzy sportowych ale też chórzystę Metrum. – Prawdę mówiąc przygotowaniem tego koncertu zajął się obecny prezes i chórzyści, wydaje mi się, że tytuł nietypowy jubileusz dotyczy tego, że ta rocznica działania chóru nie jest okrągła. Cieszę się jednak, że śpiewamy dziś właśnie w pięknej sali Teatru – powiedział nam przed koncertem Zbigniew Cieśliński, wieloletni prezes Chóru Metrum.

Jako pierwszy wystąpił  Poznański Chór Kameralny Towarzystwa im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Tu trzeba zaznaczyć, że poznaniacy od samego początku pokazali, że mają świadomość rozrywkowego charakteru wieczoru. Można było odnieść wrażenie, że samych śpiewaków bawi zderzenie z wykonywanym repertuarem. Mimo sporego rozprężenia był to dobry występ.

Właściwa część benefisowa poprowadzona przez Kazimierza Tinkersa Kubów pełna była wspomnień i wzruszeń. Zbigniew Cieśliński zaskoczony sytuacją wspominał jednak składnie swoje pierwsze muzyczne fascynacje, na ekranie pojawiały się zdjęcia z dzieciństwa i młodości. Publiczna rozmowa przerywana była fraszkami napisanymi przez członków chóru.

Wspomnienia jubilata mocno splatały się z przeszłością domów i ośrodków kultury, w których w różnych formacjach występował. Wszystko kończył oczywiście ostatni czas gdy Metrum reprezentując powiat gnieźnieński działa w Centrum Kultury eSTeDe. Po części wspominkowej na scenie pojawił się Chór Metrum. Mimo radosnej atmosfery benefisu – „Nietypowego Jubileuszu” gnieźnieńscy chórzyści wyszli tego wieczoru niezwykle skoncentrowani. Zwarty blisko półgodzinny repertuar mimo bardzo rozrywkowych elementów daleki był od frywolności. W żadnym momencie widzowie zgromadzeni nie poczuli się jak u cioci na imieninach. Był to chyba jeden z lepszych koncertów Metrum w Gnieźnie w długiej historii chóru.
Coraz ciekawszy repertuar po jaki sięga Metrum dzięki dyrygentowi Jarosławowi Krenzowi stawia amatorski ze swego charakteru zespół bardzo wysoko jeśli chodzi o poziom wykonawczy. Niejako na bis Chór wykonał swój popisowy numer rozrywkowy The Lion Sleeps Tonight kompozycja The Evening Birds i był to rzeczywiście piękny finał – niesamowicie rozrywkowo potraktowana aranżacja ani przez moment nie przekroczyła bliskiej w takich zabawowych przypadkach granicy kiczu.

     – To co nas cieszy, ze spotkaliśmy się z pomocą nie tylko Centrum Kultury eSTeDe, w którym obecnie próbujemy, ale też np. Urzędu Miasta. Ten jubileusz jest o tyle nie typowy, ze sporo w nim niespodzianek, zwłaszcza dla byłego prezesa Chóru Metrum – powiedział Andrzej Cieśliński, obecny prezes Chóru.
Na koniec prowadzący poprosili oficjalnych gości o wystąpienia. Prezydent Tomasz Budasz występując wręczył Zbigniewowi Cieślińskiemu Medal Milenijny. Wiązanki kwiatów oraz stosowne adresy złożyły na ręce jubilata delegacje MOK-u i Centrum Kultury eSTeDe w którym Chór Metrum stacjonuje obecnie.

Wydaje się być znamiennym, że choć wielokrotnie sami członkowie chóru podkreślali, że są zespołem reprezentującym powiat, na sali trudno było szukać przedstawicieli starostwa. Do wszelkich życzeń i gratulacji kierowanych pod adresem byłego już prezesa Zbigniewa Cieślińskiego i Chóru Mieszanego Metrum dołącza się redakcja portalu Informacje Lokalne.

(as)
Fot. Jarek Mixer Mikołajczyk

przedruk z www.informacjelokalne.pl

Skip to content