Projekt Kultural(nie)pełnosprawni
Opis projektu
Wychodząc z założenia, ze każdy powinien mieć możliwość uczestniczenia w życiu kulturalnym, niezależnie od swoich fizycznych czy sensorycznych ograniczeń a dostępność kulturalna pomaga w tworzeniu bardziej inkluzywnego społeczeństwa, przygotowaliśmy projekt Kultural(nie)pełnosprawni. Zadanie obejmuje działania integracyjne o charakterze edukacyjnym, animacyjnym, aktywizującym twórczo dorosłe osoby z niepełnosprawnościami, seniorów oraz osoby wspierające OzN. Idea aktywizacji twórczej osób z grup narażonych na wykluczenie jest nam bardzo bliska. Chcąc wzmacniać potencjał twórczy osób z niepełnosprawnością intelektualna i psychiczną, proponujemy warsztaty muzyczne dla 24 osób – z niepełnosprawnością intelektualną i psychiczną:
- uczestników ŚDS „DomTęcza”
- uczestników ŚDS ” Dom Anki”
Odbywać się będą w dwóch grupach. Każda grupa będzie uczestniczyła w 12 godzinach warsztatów, w cyklu 3 dwudniowych spotkań po 2 godziny każde.
Warsztaty poprowadzą instruktorzy z Fundacji Muzyczni Czarodzieje z zastosowaniem metod aktywnego działania. Fundacja udostępni uczestnikom warsztatów perkusje, gitary, konga i inne instrumenty. Każdy uczestnik grać będzie na instrumencie dostosowanym do jego umiejętności oraz rozwoju motorycznego. Każda grupa stworzy zespół muzyczny. W ramach warsztatów uczestnicy wraz z instruktorami z Fundacji będą tworzyć teksty piosenek, komponować muzykę, grać na instrumentach a każdy będzie twórczo zaangażowany w ich powstawanie. W czasie warsztatów powstanie od 2 do 4 piosenek. Zostaną one zaprezentowane podczas koncertu.
„Tak się rodzi pasja„- Koncert odbędzie się w amfiteatrze, którym dysponuje nasze centrum. Wystąpią uczestnicy warsztatów, osoby z sekcji muzycznych na co dzień tworzące w naszym centrum, zaproszeni goście z placówek wsparcia oraz gwiazda- zespół Na Górze. Wstęp wolny.
Chcemy pokazać, że ich twórcza aktywność również może być na wysokim poziomie artystycznym, a kontakt z nimi nie jest „trudny”, ale wręcz potrzebny do pozytywnego funkcjonowania w danej grupie czy szeroko rozumianym społeczeństwie. Muzyka może stać się jednym z najważniejszych narzędzi do rozwijania komunikacji społecznej, łamania stereotypów i ukazania postaw prospołecznych
Chcemy również dać narzędzia do twórczej pracy z uczestnikami zajęć, osobom na co dzień pracującym w instytucjach wsparcia osób z niepełnosprawnością.
Warsztaty teatralne-dla 10 osób – łacznie 10 h warsztatów. Długość poszczególnych warsztatów oraz częstotliwość dostosowana będzie do potrzeb i możliwości uczestników . Podczas zajęć wykorzystywane będą takie formy pracy jak drama, inscenizacja, dyskusja, mini wykład. Uczestnicy będą uczyć się świadomości i kontroli własnego ciała, pracować nad ekspresją emocji czy emisją głosu. W czasie warsztatów powstawać będzie film dokumentujący formy pracy artterapeutycznej.
„Teatr jest po to, aby wszystko było inne niż dotąd”– finał warsztatów teatralnych. W tym dniu na naszej scenie zaprezentowane zostanie przedstawienie integracyjnej grupy teatralnej przygotowane w czasie stałych zajęć centrum kultury. Uczestnikami tych zajęć są seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnością. Zaprezentowany zostanie również film pt ” Dziewczyny z Łopienna” dokumentujący pracę na zajęciach teatralnych prowadzonych w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci I Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie w Łopiennie oraz film dokumentujący pracę na warsztatach teatralnych. Na wydarzenie obowiązywać będą bezpłatne wejściówki.