Centrum Kultury Scena to Dziwna

Ogłaszamy Festiwal Wyobraźni 2024! [ZAPOWIEDŹ]

Centrum Kultury „Scena to dziwna” zaprasza na kolejną edycję Festiwalu Wyobraźni. W dniach 23-26 maja mieszkańcy powiat gnieźnieńskiego spotkają się z kulturą w różnych formach – pomalujemy farbami, muzyką i słowem!

Tegoroczna edycja Festiwalu Wyobraźni poświęcona jest malowaniu. Dla CK eSTeDe to nie tylko przekładanie farb na papier – malować można dźwiękiem, słowem, ciałem, przestrzenią. Z tego względu festiwalowe atrakcje pobudzą nasze zmysły i pokażą, na co pozwala artystyczna kreatywność. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Tegoroczną edycję festiwalu rozpoczniemy w naszej galerii spotkaniem z twórczością Salvadora Dalego, jednego z najwybitniejszych surrealistów. 23 maja o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż „Życie jest snem”, nazwiązujący do dzieła  Pedro Calderóna de la Barca o tym samym tytule. W ramach wystawy poznamy ryciny (w kolorze, czerni i bieli oraz sepii), które zdobią jedno z wydań dramatu.

„Życie jest snem” Calderóna w połączeniu z pracami Dalego stanowi nie tylko literackie dzieło, ale również wyjątkowy obiekt artystyczny, który łączy w sobie wizję i talent dwóch wybitnych twórców. Jest  zarówno cennym elementem kolekcji dla miłośników literatury, jak i dla koneserów sztuki.

Piątkowy wieczór to ukoronowanie działań, które przez ostatni miesiąc realizowano podczas artystycznych warsztatów w całym powiecie. O godz. 19.00 z gnieźnieńskiego Rynku wyruszy pierwszy Korowód Wyobraźni! Do udziału w niezwykłej paradzie zaprosiliśmy miejskie i powiatowe instytucje kultury, stowarzyszenia i fundacje oraz liczne grupy artystyczne. Wspólnie pokonamy zaplanowaną trasę w kolorowych i fantazyjnych przebraniach, na paradnych platformach, z własnoręcznie wykonanymi rzeźbami, w rytmach granej na żywo muzyki. Udział w Korowodzie może wziąć każdy – zachęcamy wszystkich mieszkańców powiatu, by dołączyli do nas tego dnia i celebrowali magię wyobraźni! Działania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Metą przemarszu będzie CK eSTeDe, gdzie o godz. 20.00zaprosimy uczestników korowodu na wieczorny piknik. Na scenie amfiteatru zaprezentują się wszystkie instytucje zaangażowane w nasze działania, nie zabraknie także pokazów capoeiry, wspólnego malowania dla dzieci i dorosłych oraz bogatej oprawy muzycznej od duetu Julia Michalak i Piotr Kurzanowski.

Piknikowa zabawa będzie trwać aż do zmierzchu. O 21.30 mrok rozświetli wyjątkowy pokaz laserów, które przygotują profesjonaliści z Visual Sensation Laser Shows& Technologies. Świetlne projekcje w przestrzeni amfiteatru wprowadzą nas w kosmiczny klimat, który rozwinie Maciej Braciszewski. Związany z eSTeDe muzyk zagra koncert pt. „Galaktyka światła” z premierową muzyką, stworzoną specjalnie na potrzeby tegorocznego festiwalu. Elektroniczne brzmienia syntezatorów i wielobarwne pokazy świateł przeniosą nas w prawdziwie pozaziemską podróż i zakończą drugi dzień festiwalu.

Podczas festiwalu nie zapominamy o najmłodszych, dlatego sobota upłynie jako „Dzień Dziecka kulturą malowany”. W naszym ogrodzie zabawę rozpoczniemy już od godz. 14.00, gdzie spektakl „Szewczyk Dratewka” odegrają aktorzy Teatru Herbi. Od godziny 15.00 do 17.00 pojawią się kolejne atrakcje: dmuchane zamki, fotobudka, tatuaże i malowanie buziek. Nie zabraknie przestrzeni na warsztaty tańca, języków obcych czy kostki Rubika. Na festynie mieszkańcy znajdą także kącik bajarza i tradycyjne jam session. Na naszym amfiteatrze tym razem pojawią się nasze muzyczne sekcje: scena wokalna, uczestnicy warsztatów ukulele .

Trochę starszych fanów teatru zapraszamy o godz. 17.00 do naszej sali widowiskowej na spektakl „Blubry na fyrtlu”. Premierową sztukę wykona działający w CK eSTeDe Teatr Michalinki. Kierownikiem artystycznym grupy jest gnieźnieński aktor Michał Frydrych, dla którego sztuka będzie pożegnaniem z wieloletnią przygodą na deskach teatru. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne zaproszenia (do odbioru w sekretariacie CK eSTeDe).

„Mamy” także pomysł na niedzielę! Z okazji Dnia Matki poświęciliśmy niedzielne popołudnie na aktywności, które z pewnością zachwycą (nie tylko) panie. Od godz. 14.00 rozpoczną się zajęcia relaksacyjno-oddechowe z Moniką Bartkowiak. Aleksandra Wiecka (Naturalna Świeca) zaprosi na warsztaty z aromaterapii, Sypa Szyje zaproponuje oryginalne broszki a Medyk masaże dla mam. przy kolejnych stoiskach odbędą się warsztaty tworzenia upominków dla mam oraz zajęcia dla rodziców z dziećmi.

Festiwal Wyobraźni zakończymy „Koncertem dla mam” w amfiteatrze. O godz. 17.00 na scenie zaprezentuje się Maciej Miecznikowski Kwartet. Charyzmatycznego wokalistę możemy kojarzyć przede wszystkim z występów w grupie Leszcze oraz kariery telewizyjnej. Prowadzenie show muzycznego „Tak to leciało!” przyniosło mu wielokrotne nominacje do Telekamer i Wiktorów, a popularność oratoriów z cyklu „Tryptyk Świętokrzyski” i „Siedem Pieśni Marii” – platynowe, diamentowe i podwójne diamentowe płyty. Koncerty Macieja Miecznikowskiego to nie tylko uczta dla ucha, to też zazwyczaj wspaniała międzypokoleniowa podróż muzyczna. Choć wychował się na muzyce klasycznej i jazzie, to uprawiał wiele gatunków muzycznych, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach. Podczas niedzielnego koncertu będą towarzyszyć mu profesjonalni muzycy: basista Piotr Lemańczyk, gitarzysta Krzysztof Paul oraz perkusista Grzegorz Aleksander Sycz Junior. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne zaproszenia (do odbioru w sekretariacie CK eSTeDe).

Skip to content