Centrum Kultury Scena to Dziwna

Żaglowce w malarstwie Adama Werki [ZAPOWIEDŹ]

Przed nami święto fanów marynistyki! Wraz z Fundacją Adama Werki zapraszamy na kolejną wyjątkową wystawę w naszej galerii. 7 maja o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż prac „Żaglowce w malarstwie Adama Werki”.

Wśród twórców współczesnej sztuki Adam Werka (1917 – 2000) pozostaje wciąż jednym z najbardziej rozpoznawanych i cenionych polskich malarzy marynistów. Szeroka była tematyka obrazów artysty. Przedstawiał on okręty wojenne nie tylko floty polskiej, ale i innych państw. Malował statki handlowe, pasażerskie, rybackie, szkolne, lodołamacze, holowniki pełnomorskie, jednostki ratownicze oraz statki służb portowych. Spod jego pędzla lub piórka wyłaniały się także piękne obrazy przedstawiające dawne i współczesne jednostki żaglowe. Poświęcił im szereg dzieł o charakterze portretów, ale także takich, w których przedstawiono dramatyczne wydarzenia, w których te jednostki uczestniczyły. Wiele jego ilustracji przedstawiało epizody dawnych bitew morskich, katastrof oraz scen demonstrujących zmagania żaglowców i/lub jachtów z oceanicznym żywiołem.

Adam Werka w swoich pracach posługiwał się technikami łączenia akwareli z rysunkiem wykonanym piórkiem lub ołówkiem, wyłącznie – piórkiem lub akwarelą, a także kredkami i pastelami, z rzadka metodą malowania farbami olejnymi. Ulubiona przez artystę i najczęściej stosowana była technika malowania gwaszem. Obrazy zachwycają dynamiką połączoną z pewną lekkością, z jaką przedstawiane jest spokojne lub wzburzone morze. Oglądając te prace odczuwa się podmuchy wiatru i bryzgi fal.

Pierwsza indywidualna wystawa prac Adama Werki została zorganizowana dopiero po śmierci artysty.  W 2017 roku w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przedstawiono wystawę „Wielkie dni malej floty w malarstwie Adama Werki”. W tym samym czasie powstała Fundacja im. Adama Werki, która zajęła się propagowaniem twórczości artysty. Dzięki temu można było pokazywać tę wystawę w kilku muzeach w Polsce, nie wyłączając także prezentacji w eSTeDe Centrum Kultury w Gnieźnie. Ekspozycja prac poświęconych jednostkom żaglowym – „Żaglowce w malarstwie Adama Werki” została po raz pierwszy zorganizowana w 2021roku w gdańskim Dworze Artusa. Była ona owocem współpracy Fundacji z Muzeum Gdańska i prezentowała m.in. prace ukazujące dawne polskie okręty uczestniczące w bitwie pod Oliwą  – galeon Smok i Wodnik, a także obrazy przedstawiające przedwojenny statek szkolny – bark „Lwów”, okręt szkolny polskiej Marynarki Wojennej – szkuner ORP „Iskra” i jego późniejszego następcę – barkentynę ORP „Iskra”. Wśród obrazów zgromadzonych w tej ekspozycji była także praca ukazująca szkuner przedwojennej Ligi Morskiej i Kolonialnej „Elemka”, przedwojenny szkuner Związku Harcerstwa Polskiego „Zawisza Czarny” oraz statek szkolny – fregata „Dar Pomorza”.

Obecna wystawa w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie jest trzecim miejscem w Polsce gdzie eksponowana jest wystawa „Żaglowce w malarstwie Adama Werki”. Ekspozycja będzie dostępna do 20 maja.

Skip to content