Centrum Kultury Scena to Dziwna

„Rozerwane Sny”. Wystawa Waldka Stube i koncert Youth Novels

Centrum Kultury “Scena to dziwna” zaprasza na poruszającą wystawę „Rozerwane sny” autorstwa Waldka Stube. Wernisaż oraz okolicznościowy koncert duetu Youth Novels odbędą się 12 października o godz. 19.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

„Rozerwane sny” to projekt dokumentalny, skupiony na losach uchodźców ukraińskich, którzy zmuszeni byli uciekać przed wojną. Waldek Stube, artysta z wyjątkową wrażliwością na cierpienie i dramatyczne doświadczenia innych ludzi, starał się wysłuchać i udokumentować rozerwane sny ukraińskich uchodźców. Jego prace są nie tylko portretami, ale także przekazują emocje i opowiadają historie. Autor dąży do uchwycenia istoty każdej osoby, która uciekła przed wojną, pozwala nam przyjrzeć się jej uczuciom i duchowej sile.

W ramach wystawy Rozerwane Sny znajdziemy portrety różnych uchodźców z Ukrainy. Każdy portret to historia, w którym widoczna jest dbałość o autentyczność. Oprócz portretów, wystawa zawiera także spisane historie. To opowieści, które uzupełniają te niesamowite fotografie. To relacje z życia ludzi, którzy zostawili za sobą swoje domy i rodziny, aby ocalić swoje życie i życie swoich bliskich. To opowieści o ludziach, którzy musieli w jednym momencie zostawić wszystko, co znali i kochali.

Projekt Rozerwane Sny narodził się z głębokiego przekonania, że każdy człowiek, niezależnie od swojego statusu społecznego, majątku czy przeszłości, ma prawo do bezpiecznego życia. To hołd dla tych, którzy zdecydowali się na trudną decyzję o ucieczce przed wojną, aby zachować swoje życie i życie swoich bliskich, ale też hołd dla ludzi, którzy pomagali i pomagają ukraińskiej społeczności, również bohaterom wystawy “Rozerwane sny”. Wystawa ta ma na celu przypomnienie nam o wspólnym ludzkim doświadczeniu i duchowej sile, która pozwala nam przetrwać w najtrudniejszych chwilach. Warto pamiętać, że „Rozerwane Sny” nie jest tylko wystawą fotograficzną, to przesłanie o solidarności. To wezwanie do nieoceniania innych ludzi i do pomagania z czystego serca. “Nigdy nie przypuszczałem, że nadejdzie taki czas, gdy będziemy rozmawiać o wojnie, i to takiej realnej, która będzie toczyć się obok nas. To dla mnie nadal zły sen, który niestety dość długo już trwa”.

Wernisaż uświetni wyjątkowa oprawa muzyczna. Na scenie Centrum Kultury zaprezentuje się Youth Novels, duet mający na koncie milionowe odsłuchania w serwisach streamingowych oraz występy na największych polskich festiwalach. Ich melancholijna i nastrojowa muzyka idealnie dopełni emocjonalną wystawę.

Serdecznie zapraszamy do Estede w Gnieźnie, aby doświadczyć tej poruszającej wystawy, połączonej z przekazem o ludzkiej solidarności i determinacji. Rozerwane Sny to hołd dla tych, którzy zdecydowali się na trudną drogę ucieczki, aby ocalić swoje marzenia i życie i hołd dla tych, którzy postanowili pomóc innym by mieli nadzieje na zwycięstwo.

Projekt został zrealizowany dzięki Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

 

Sylwetka autora

Waldemar Stube urodzony w 1982 w Gnieźnie. Fotograf, Pedagog. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. Wraz z bratem stworzyli studio fotograficzne Fotostube w Gnieźnie. Wykładowca i twórca autorskich warsztatów fotograficznych na których stara się zarażać pasją fotografowania. W fotografii najbardziej lubi spotkanie z drugim człowiekiem. Laureat konkursów m.in Grand Press Photo, WKF National Geographic, Monovision Award, Chromatic Award, Monochrome Award, Wielkopolska Press Photo, Moja Wielkopolska. Szczęśliwy Mąż. Szczęśliwy ojciec Juli i Tymoteusza. Fotografia daje mu dystans do rzeczywistości. Przed każdą sesją lubi wypić filiżankę kawy i porozmawiać o fotografii, filmie, chwili… Pasjonat kina. Jedyne, co robi w życiu regularnie to gra w piłkę raz w tygodniu. Niekwestionowany szczęściarz życiowy.

Skip to content