Centrum Kultury Scena to Dziwna

Wznieśliśmy się „Na skrzydłach ku wolności”!

3 października wznieśliśmy się ku niebu z Wiktorem Pniewskim. Losy wielkopolskiego lotnika przedstawiliśmy w Centrum Kultury „Scena To Dziwna” podczas projektu „Na skrzydłach ku wolności…”.

W ramach naszej najnowszej inicjatywy chcieliśmy upamiętnić postać niezwykle ważną dla społeczności wsi Dębnica, gminy Kłecko oraz powiatu gnieźnieńskiego. Wiktor Pniewski odznaczył się patriotyczną postawą, biorąc czynny udział w walkach o niepodległość Wielkopolski oraz kraju. Sylwetkę lotnika przybliżyli nam dwaj miłośnicy historii: artysta i grafik Jarosław Gryguć przygotował wystawę poświęconą Pniewskiemu, podczas której Rafał Jurke wygłosił prelekcję o losach wielkopolskiego bohatera.

Na inaugurację naszego projektu przybyli liczni goście. Swoją obecnością zaszczycił nas gen. Stefan Czmur, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej. Nie zabrakło także gości z Towarzystwa Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej, społeczności szkolnej z Dębnicy i Kłecka oraz Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Sportów Lotniczych im. Ludwika Szajdy.

Po oficjalnym otwarciu udaliśmy się do jednej z sal warsztatowych, gdzie na przeprowadziliśmy zajęcia z tworzenia papierowych modeli samolotów, które latały po niebie sto lat temu. Najmłodsi uczestnicy warsztatów z ochotą zabrali się za tworzenie tekturowych maszyn, które niedługo później szybowały po korytarzach naszego Centrum Kultury. Na potrzeby projektu przygotowaliśmy pięć typów papierowych, tekturowych modeli dla dzieci i młodzieży oraz drewniane wersje dla starszych uczestników

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Skip to content