Centrum Kultury Scena to Dziwna

XI Festiwal Wyobraźni

Już 26 maja 2023 roku rusza znany i lubiany Festiwal Wyobraźni eSTeDe. Jego 11-ta odsłona potrwa do 28 maja. Jakie atrakcje czekają na gości Centrum Kultury „Scena to dziwna” w tym roku?

Otwieramy festiwal, otwieramy wystawy

Tegoroczny Festiwal Wyobraźni otworzy wernisaż. „Mercedes w malarstwie i grafice” to ekspozycja, na którą złożą się prace Roberta Witzke i Ludwika Podgórskiego, które podziwiać będzie można w galerii eSTeDe. Zapraszamy o godzinie 19.00.

W tym samym czasie, już od godziny 17.00 w Ogrodzie Wyobraźni, czekać będzie plenerowa wystawa, na którą składać się będą legendy motoryzacji oraz sprzęt lotniczy.

Także od godziny 17.00 zapraszamy na wspólne Jam Session wraz z działającymi przy eSTeDe scenami gitary elektrycznej i perkusji. Każdy, kto weźmie udział we wspólnym muzykowaniu i przyjdzie z własną gitarą lub innym, dowolnym instrumentem muzycznym będzie miał możliwość zakupu ulgowego biletu na niedzielny koncert zespołu Kobranocka.

Wieczór uświetni show kultury brazylijskiej w wykonaniu Centrum Capoeira Gniezno, zaplanowany na godzinę 21.00.

Na wszystkie piątkowe wydarzenia obowiązuje wstęp wolny. Zapraszamy!

Jak sobota to, tylko do… eSTeDe!

Sobota (27 maja) będzie prawdziwą ucztą dla wszystkich zmysłów. Ogród eSTeDe otworzy swoje bramy o godzinie 15.00, czyli w porze idealnej na lunch. Ale oprócz przyjemności, którą zaserwujemy smakowym kubkom w ramach Tapas Music Festiwal, mamy też prawdziwą ucztę dla uszu! W naszym ogrodzie wystąpi Tymon Tymański.

Koncert pod hasłem TYMAŃSKI/ CIECHOWSKI to intrygujący powrót do muzyki i tekstów, które nigdy nie przestały być aktualne, stając się kanonem polskiego rocka. Tymon Tymański sięga po utwory Grzegorza Ciechowskiego oraz legendarnej grupy Republika, jak również po swoje własne, inspirowane twórczością tczewskiego artysty.

TYMAŃSKI/CIECHOWSKI nie jest kolejnym koncertem pod hasłem „tribute to”. To bardziej sentymentalna podróż do źródeł dawnej, młodzieńczej fascynacji. Losy Tymańskiego i Ciechowskiego przecinały się kilkakrotnie, choć za życia tego drugiego nie doszło między nimi do współpracy. W latach 2014-2015 Tymański był natomiast frontmanem zespołu Nowe Sytuacje, złożonego m. in. z byłych muzyków legendarnej Republiki. Jako „dziecko Republiki” jest tez bardzo często i chętnie zapraszany przez organizatorów corocznego koncertu pamięci Ciechowskiego, organizowanego przez toruński klub Od Nowa.

Wstęp na koncert Tymona Tymańskiego w ramach wydarzenia Tapas Music Festiwal jest wolny!

W tym samym czasie, w naszym ogrodzie, będzie można wziąć udział w warsztatach kreatywnych i dziergać na drzewach, promując #yarnbombing, jako formę street art, która zarówno Wam i nam bardzo przypadła do gustu! A dla fanów Kostki Rubika (a wiemy, że tych jest wielu, o czym świadczy chociażby frekwencja na naszych cotygodniowych spotkaniach z tą kolorową bryłą) przygotowaliśmy specjalny konkurs. To będzie ciekawe i kolorowe popołudnie w eSTeDe!

Uczty ciąg dalszy – Czesław Mozil SOLO

Czesław Mozil powrócił do koncertowania ze swoim solowym repertuarem i ponownie zawita do Gniezna. 27 maja o godzinie 20.00 wystąpi w Amfiteatrze eSTeDe.

Tym razem obok piosenek znanych i lubianych, pojawią się również utwory z dwóch albumów wydanych w ostatnim czasie.
Pierwsza to rewelacyjnie przyjęta przez krytyków muzycznych #IDEOLOGIAMOZILA, druga to „Inwazja Nerdów” nagrana z udziałem dzieci i młodzieży ze szkół i ognisk muzycznych z całego kraju.

Czesław Mozil Solo to jedyne w Polsce, unikatowe połączenie koncertu muzycznego ze stand-upem, okraszonego błyskotliwymi komentarzami do otaczającej nas rzeczywistości. Charyzmatyczny artysta w zręczny i przenikliwy sposób lawiruje między emocjami odbiorców, żadnego z nich nie pozostawiając obojętnym. To sztuka, która porusza, elektryzuje, dotyka i przejmuje.

Czesław Mozil – wykształcony muzyk, absolwent Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, w Klasie Akordeonu. Laureat czterech Fryderyków i potrójnej platyny. Autor tekstów, kompozytor, aktor dubbingowy i osobowość telewizyjna. Jego ostatnia autorska płyta „#ideologiamozila” znalazła się w pierwszej dziesiątce zestawienia najlepszych płyt roku 2021 wg m.in. onet.pl i magazynu Polityka.

Aktualnie artysta promuje album nagrany pod szyldem „Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości”. Jest to niespotykany projekt edukacyjny, gdzie Czesław nagrał płytę z udziałem dzieci i młodzieży ze szkół i ognisk muzycznych w całej Polsce.

Bilety w cenie 30 zł są dostępne w naszym sekretariacie.

Przygoda dla Małych i Dużych!

Festiwalowa niedziela to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa i młodości. Podczas XI Festiwalu Wyobraźni nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, ale także ci nieco starsi będą mogli udać się w muzyczną sentymentalną podróż.

O godzinie 11.00 zapraszamy wszystkie dzieci na interaktywny spektakl „Piraci z Karaibów”.

Interaktywny familijny program dla dzieci pt. „Piraci z Karaibów” to nie tylko zabawna rozrywka dla całych rodzin, ale również pirackie wyzwanie, które będą mogli podjąć tylko najodważniejsi śmiałkowie. Kapitan Strzała i Kapitan Błyskawica wraz ze swoimi Majtkami Glonkiem i Wodorostkiem będą rywalizować o fragmenty mapy, która ma doprowadzić ich do skarbu. Na swój pokład zaproszą najdzielniejszych piratów, którzy w walce o skarb będą musieli przeprawić się przez wciągające bagna, trafić armatnią kulą w okręt przeciwnika lub wykazać się zwinnością. Podczas morskiej wyprawy Piraci poznają prawdziwą piracką przyśpiewkę oraz okrzyk swojej drużyny. Każda część podróży przybliży piratów do zdobycia skarbu. Ale czy na pewno uda im się odnaleźć skarb? Co tak naprawdę okaże się być pirackim skarbem? O tym przekonają się tylko najodważniejsi uczestnicy morskiej wyprawy.

Bilety w cenie 5 zł czekają w sekretariacie eSTeDe.

Ale to nie jedyna propozycja na niedzielne przedpołudnie dla całych rodzin. W Ogrodzie eSTeDe będzie czekał dmuchany zamek, warsztaty kreatywne, prawdziwy strażacki wóz oraz spotkanie z policjantami. Bramy otworzymy o godzinie 12.00, by każdy mógł skorzystać z dobrej zabawy.

„I nikomu nie wolno się z tego śmiać!”

Niedzielne popołudnie dedykujemy wszystkim, którzy chcieliby chociaż na chwilę wrócić do lat beztroskiej młodości. Na przykład do czasów pierwszych młodzieńczych zauroczeń, buntu i dobrego rockowego grania. Na scenie Amfiteatru eSTeDe, w niedzielę 28 maja o godzinie 17.00 wstąpi zespół Kobranocka.

Początki grupy Kobranocka sięgają roku 1984, kiedy spotkali się Kobra (Andrzej Kraiński) i Andrzej Marek Michorzewski. Pierwszy koncert zespołu odbył się rok później w Riwierze, w czasie festiwalu „Poza Kontrolą”. Następnie Kobranocka towarzyszyła Die Toten Hosen w czasie trasy po Polsce.

W 1986 zespół zarejestrował 10 nagrań, z których dwa zdobyły dużą popularność na falach Rozgłośni Harcerskiej. W tym samym roku grupa wystąpiła po raz pierwszy w Jarocinie. W roku 1987 ukazała się pierwsza płyta Kobranocki „Sztuka Jest Skarpetką Kulawego”, a dwa lata później kolejna „Kwiaty Na Żywopłocie”, zawierająca słynny cover Stonesów – „Współczucie dla diabła” oraz „Kocham Cię jak Irlandię”. W roku 1990 zespół wydał płytę „Ku Nieboskłonom”, w 1994 – „Niech popłyną łzy”, w 1999 – „Gold” i w 2005 – „Sterowany jest ten świat”. Pojawiły także składanki – „Gold”, „Koncert” i „The Best Of…” w 2010 wyszła płyta „Spox” w 2018 została wydana płyta „ My i Oni”, a 2022 na 37-lecie zespołu wydana najnowsza płyta „Nie bądźmy obojętni”.

Zespół w swoim ponad 38 letnim czynnym istnieniu supportował takie gwiazdy jak Guns n Roses czy Scorpions. Ponadto wielokrotnie koncertował poza granicami naszego kraju między innymi w: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rosji, Irlandii, Niemczech.
W Polsce zespół zapraszany wielokrotnie na największe imprezy medialne jak choćby Woodstock, Sopot, Opole, Jarocin.
Podczas nagrywania płyt bardzo często zapraszane do współpracy były liczne Polskie Gwiazdy takie jak: Kayah, Edyta Bartosiewicz, Kasia Nosowska, Martyna Jakubowicz czy Ewelina Flinta.

Największymi Hitami zespołu są : Kocham Cię Jak Irlandię, I nikomu nie wolno się z tego śmiać, Hipisówka, List z pola Boju.

Bilety w cenie 30 zł dostępne są w sekretariacie Centrum Kultury.

Spotkanie z legendami i zmysłami

Tegoroczny Festiwal Wyobraźni to niewątpliwie spotkanie z legendami. Legendami motoryzacji, legendami muzycznych scen, legendami smaku i legendami trwale funkcjonującymi w wyobraźni najmłodszych. Poruszymy wszystkie zmysły – słuchu, węchu, smaku, wzroku i dotyku. Poszukamy szóstego zmysłu – Waszej wyobraźni!

Warto być z nami w ostatni weekend maja. Kolejny taki festiwal dopiero za rok…

Skip to content