Centrum Kultury Scena to Dziwna

Wystawa prac „Manga – obrazy niepohamowane”

Jeżeli świat mangi i anime wydaje Ci się niezrozumiały albo niedostępny, koniecznie przyjdź do eSTeDe na wystawę prac „Manga – obrazy niepohamowane”.

Wystawa prac w galerii eSTeDe Centrum Kultury dostępna jest do 27 marca.

W dniu 15 marca br. uroczyście otwarto wernisaż „Manga – obrazy niepohamowane”. Przestrzeń galerii Centrum Kultury „Scena to dziwna” wypełniły prace inspirowane japońską mangą, których twórcami są dzieci, młodzież, a także dorośli. Manga to japońska sztuka tworzenia układających się w historie malunków, która istnieje w tradycji już od setek lat. Manga jaką znamy dzisiaj pojawiła się w Japonii na przełomie XVIII i XIX wieku. Dzisiaj manga jest uznaną sztuką w Japonii, wykładaną m.in. na uniwersytecie Kyoto Seika. Najważniejszą rzeczą, którą trzeba wiedzieć o mandze jest to, że japoński komiks jest przeznaczony dla każdego – także dla różnych grup wiekowych. W Europie i w USA też powstają oczywiście komiksy nie tylko dla dzieci i nastolatków. Postacie z mangi prawie zawsze mają duże oczy, małe usta i nietypowy kolor włosów. Emocje wyrażają w przesadzony sposób: kiedy płaczą, wylewają wiadra łez, a kiedy się śmieją oczy zwężają się, a usta otwierają tak szeroko, że zasłaniają całą twarz.

Serdecznie dziękujemy wszystkim autorom prac za niesamowity wkład w kształt i formę wystawy, a rodzicom, opiekunom i nauczycielom za okazane wsparcie i zaufanie ❤️

Jednocześnie przypominamy o spotkaniu z Wiktorem Kolińskim, w czwartek 23 marca 2023 roku o godzinie 17.00.  Spotkanie „Manga – co każdy rodzic powinien wiedzieć” skierowane jest przede wszystkim do rodziców/opiekunów, którzy chcieliby zrozumieć świat mangi, właściwie ją interpretować i  bez zahamowań rozmawiać o niej z dziećmi.

Wstęp wolny.

Skip to content