Centrum Kultury Scena to Dziwna

„Mikołaj kontra Bałwanek” / zapowiedź

Mikołajki tuż, tuż! Dlatego już teraz zapraszamy wszystkie dzieci 6 grudnia na ich wspólne świętowanie! Specjalnie dla Was Teatr Za Miastem przygotował Interaktywny Spektakl Mikołajkowy pt.: „MIKOŁAJ kontra BAŁWANEK”. To świąteczna opowieść inspirowana baśnią „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena. Na spektakl obowiązują bezpłatne zaproszenia do odbioru w Sekretariacie eSTeDe.

„MIKOŁAJ” kontra BAŁWANEK”

Dawno temu , daleko na Biegunie Północnym, mieszkał sobie Bartolini Bałwanek. Bałwanek służył Królowej Śniegu i wcale mu się to nie podobało, bo Królowa była bardzo surowa. Przygnębiony Bałwanek stracił radość życia, całymi dniami objadał się lodami i tył – aż stał się smutny i złośliwy. Pewnego dnia, Królowa rozkazała, aby Bałwanek wykroił z najszlachetniejszego arktycznego lodu, magiczne lustro. Miało to być lustro, którego odbicie zmieniłoby na zawsze każdego, kto by w nie spojrzał. Za sprawą lustra Królowa Śniegu chciała zapanować nad świętami. Bałwanek znowu poczuł się potrzebny – wraz ze swoimi pomocnikami Sopelkiem i Chłodkiem z ochotą przystąpili do pracy. Zadowoleni  z efektów pracy – biegali po całym świecie robiąc różne figle i psoty. W trakcie tej zabawy, lustro wysunęło się z rak Bałwanka i rozbiło na tysiące małych kawałków. Królowa, chcąc zrealizować swój plan, postanawia porwać św. Mikołaja. Niczego niespodziewający się Mikołaj, zostaje schwytany, zamrożony i przewieziony do Zamku Królowej Śniegu. Królowa ogłasza,  że święta są odwołane, a wszystkie dzieci zostaną zamienione w mrożonki o smaku truskawkowym. Słysząc te groźby, Mikołaj prosi Królową aby zrezygnowała ze swoich niecnych zamiarów, ale widząc, że nic nie wskóra, wpada na pewien pomysł. Wywołuje Królową i jej sługi na pojedynek – jeżeli Mikołaj zwycięży, to wszystko wróci do normy, a jeżeli przegra, wtedy Królowa Śniegu będzie mogła robić co tylko zechce.
O tym, jak potoczą się dalsze losy bohaterów bajki oraz kto wygra pojedynek zimowych gigantów, przekonają się wyłącznie widzowie naszego spektaklu. Zapraszamy!

Występują Aktorzy Teatru Za Miastem: Katarzyna Adamczyk-Kuźmicz, Karolina Pawełska, Paweł Wódczyński, Artur Kamiński i Mikołaj Fajfer. 
Scenariusz i reżyseria Artur Kamiński.

Skip to content