Centrum Kultury Scena to Dziwna

„Pozostawieni”, lecz niezapomniani

Pozostając w listopadowym klimacie, który nierozerwalnie wiąże się z przypadającym w tym miesiącu Narodowym Świętem Niepodległości i czasem wspomnień, polecamy uwadze nasz krótkometrażowy film fabularny „Pozostawieni”. Film powstał dzięki naszej współpracy z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”, Towarzystwem Miłośników Gniezna oraz aktorami Teatru Za Miastem i jest hołdem złożonym bohaterom i zwykłym ludziom żyjącym w dobie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, związanych z Gnieznem i zasłużonych w wojnie z bolszewikami. Owi bohaterowie to Marszałek Sejmu i Senatu Wojciech Trąmpczyński, Tomasz hr. Żółtowski, kapitan pilot Wiktor Pniewski i podporucznik Edmund Piechowiak. Na tle wydarzeń historycznych i wojennej zawieruchy, ukazany został malutki wycinek z życia ludzi, którzy nie wyruszyli bezpośrednio na front, ale wojna wpłynęła na ich życie oraz losy ich bliskich.

Pracę nad produkcją wspominaliśmy wspólnie z jej twórcami, bo przez pandemię film nie doczekał się premiery poza przestrzenią wirtualną. Prezentacja, pełna humoru i wzruszeń, przeniosła nas ponownie na plan zdjęciowy. Zadbaliśmy także o stosowne prowadzenie historyczne.

Film jest dostępny na naszym kanale. Polecamy go na listopadowe wieczory.

Projekt pod nazwą: Gnieźnianie w „Cudzie nad Wisłą” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Skip to content