Centrum Kultury Scena to Dziwna

Muzyczny prezent dla Seniorów

Centrum Kultury „Scena to dziwna” wraz z Centrum Aktywności Społecznej „Largo” z okazji przypadającego w październiku Międzynarodowego Dnia Osób Starszych i Europejskiego Dnia Seniora postanowiło zorganizować wydarzenie muzyczne dedykowane właśnie osobom starszym. Szczególnie chcieliśmy podziękować seniorom aktywnie uczestniczącym w zajęciach sekcyjnych eSTeDe i Largo. Ze względu na duże zainteresowanie koncertem wśród uczestników sekcji i sympatyków regularnie odwiedzających eSTeDe, pula dostępnych wejściówek szybko się skończyła. Dla pozostałych chętnych, którzy są zainteresowani wydarzeniem, uruchomiliśmy możliwość zapisania się na listę rezerwową i w przypadku pojawienia się wolnych miejsc lub organizacji następnego koncertu, powiadomimy o takiej sytuacji.

Koncert zatytułowany „W zaczarowanej krainie operetki i musicalu”, to gratka dla sympatyków muzyki klasycznej, miłośników śpiewu operowego i wielbicieli brzmienia fortepianu. Artyści, którzy przyjadą do Gniezna z różnych stron Polski, zaprezentują arie i duety z oper, operetek i musicali światowej sławy kompozytorów jak Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini, Gaetano Donizetti, Imre Kalman, Franz Lehar, Johann Strauss, Stanisław Moniuszko, czy Leonard Bernstein. W programie koncertu znajdą się uwielbiane przez publiczność utwory m.in.: „Czardasz Sylwii”, „ Co się dzieje, oszaleję”, „ Wielka sława to żart”, „Usta milczą, dusza śpiewa” z takich dzieł jak: „Księżniczka czardasza”, „Baron cygański”, „Wesoła wdówka”, „ Zemsta nietoperza”, czy „Hrabina Marica”.

Całość koncertu poprowadzi Dorota Kuczyńska urodzona w Gnieźnie, pianistka-kameralistka, korepetytor wokalny, pedagog i wykładowca akademicki. Absolwentka Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Jerzego Godziszewskiego i prof. Marii Murawskiej oraz kameralistyki na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Mai Nosowskiej. Od 1997r. wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz pedagog w szkołach muzycznych II stopnia w Toruniu i Włocławku. Laureatka wielu nagród i wyróżnień dla pianisty na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, m.in: nagroda dla najlepszego pianisty na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. G. Perottiego w Ueckermunde w 2015r., wyróżnienie na XV Konkursie w Kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej w Katowicach w 2016r., wyróżnienie na III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Drezdenku w 2016r. Akompaniatorka na Mistrzowskich Kursach Wokalnych prowadzonych przez m.in. prof. Helenę Łazarską, prof. Jadwigę Rappé, prof. Ryszarda Cieślę, maestrę Teresę Żylis–Gara, maestrę Stefanię Toczyską, maestro Andrzeja Dobbera. W 2016r. rozpoczęła współpracę jako korepetytor na Międzynarodowych Kursach Wokalistyki Operowej w Iwoniczu – Zdroju, organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów Śpiewu. Współpracuje również na Puckich Interpretacjach Muzycznych – kursach mistrzowskich. Koncertuje jako kameralistka w kraju, a także za granicą. Współpracuje z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Nagrywała dla niemieckiego radia Deutsche Rundfunk. W 2017r. nagrała płytę z utworami Marcina Kopczyńskiego wydaną przez firmę Acte Prealable.

Partie wokalne wykona duet głosów operowych: mezzosopran i tenor.

Karolina Pankowska – mezzosopranistka urodzona w Toruniu, absolwentka studiów pierwszego stopnia oraz dyplomantka studiów drugiego stopnia na wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dr Anity Urban-Wieczorek. Technikę wokalną doskonaliła na licznych kursach i warsztatach pod okiem m.in. takich  mistrzów, jak Eva Rndova, Jadwiga Rappe, Sarah Meredith Livingston, natomiast nad warsztatem aktorskim pracowała pod skrzydłami Piotra Hanuszkiewicza, Renaty Dymnej, czy Ireneusza Czopa. Jest stypendystką Rektora Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, wielokrotną laureatką, finalistką izdobywczynią wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach wokalnych, m.in. w Międzynarodowym Konkursie on-line „Magic Birthday of art” zorganizowanym przez International ARTS Festivals w Kijowie na Ukrainie oraz w XII Międzynarodowym Konkursie „WORLD OPEN Music Competiton” w Belgradzie w Serbii.

Michał Jopek – tenor, urodzony w Koszalinie, ukończył ZPSM II stopnia im. G. Bacewicz w Koszalinie w klasie gitary oraz studia I stopnia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie jest dyplomantem studiów II stopnia na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Debiutował na scenie w roku 2017, kreując rolę Toniego w operetce „Księżniczka Czardasza” Imre Kálmána (adaptacja Wojciecha Adamczyka) w reżyserii Ryszarda Smędy. W 2018 wystąpił w Operze Nova jako Ufficiale w „Cyruliku Sewilskim” G. Rossiniego. W swoim repertuarze posiada także dzieła oratoryjno-kantatowe, m.in. Requiem d-moll KV. 626 W.A. Mozarta, Msza G-dur D 167 F. Schuberta. Jest laureatem wielu konkursów polskich i międzynarodowych m.in.: I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej i Chóralnej Altyn Awaz, Kazań (Rosja), I nagroda na XII World Open Music Competition zorganizowanym przez Agencję MIR Production w Belgradzie (Serbia), Grand Prix na I edycji konkursu Stars Way New York 2021 w kategorii Academic Vocal w Nowym Yorku (USA).

Koncertpt. „W zaczarowanej krainie operetki i musicalu” odbędzie się w dniu 7 października 2022r. o godz. 18.00 – obowiązują zaproszenia.

Skip to content