Centrum Kultury Scena to Dziwna

Warsztaty Uważności

We wtorek (23 sierpnia) o godzinie 17.30 odbędą się warsztaty praktykowania uważności. Obowiązują zapisy (tel. 61 424 07 72) – ilość miejsc ograniczona – koszt 10 zł.

Nasze życie często przypomina stację kolejową w dużym mieście. Z tłumem śpieszących się ludzi, setkami pędzących pociągów, peronami pełnymi smutków i radości. I często w tym ogromnym pędzie codzienności spóźniamy się na jakiś pociąg lub wsiadamy do nieodpowiedniego. Czasami wybieramy niewłaściwych towarzyszy podróży, a innym razem stoimy na peronie i ze strachu nie potrafimy zrobić kroku. Działamy jak szaleni lub pogrążamy się w niemocy, zamiast uważnie doświadczać życia tu i teraz. Szereg badań naukowych z całego świata dowodzi, że praktykowanie uważności (mindfulness) pomaga radzić sobie ze stresem, trudnymi emocjami, lękiem i nawrotami depresji. Poprawia samoocenę i jakość relacji interpersonalnych w życiu prywatnym i zawodowym. Podczas warsztatu z uważności dla początkujących uczestnicy w sposób praktyczny zapoznają się z podstawową koncepcją mindfulness, zostaną zaproszeni do doświadczenia uważności m.in. poprzez ćwiczenia uważnego jedzenia, oddechu, ruchu oraz słuchania. A także otrzymają informację o możliwościach kontynuowania i rozwoju praktyki uważności w sposób formalny i nieformalny.

Prowadząca – Aleksandra Gutkowska-Maciejuk – nauczycielka Terapii poznawczej opartej na uważności (MBCT), certyfikowana w Oxford Mindfulness Centre. Absolwentka pierwszej edycji Studiów Podyplomowych „Uważność i współczucie. Podstawy, badania i psychoterapia” na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz pierwszej polskiej edycji kursu nauczycielskiego MBCT, zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Mindfulness, akredytowanego i współprowadzonego przez Oxford Mindfulness Centre przy Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego. Ukończyła także dwa kursy poszerzania świadomości, prowadzone przez nauczyciela zen Soto, buddyjskiego mnicha Kogena. Menadżerka, liderka i mentorka z blisko 25-letnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami, zespołami i organizacjami. Współtwórczyni pierwszej w Polsce kampanii społecznej „Praca? Lubię to!”. Uważność praktykuje i rozwija w swoim życiu regularnie od kilku lat, traktując ją jako jedną z recept na problemy współczesnego świata.  

Uczestnicy powinni zabrać ze sobą maty i koniecznie wygodny, niekrępujący ruchów strój.

Skip to content