Centrum Kultury Scena to Dziwna

#StolenMemory w Gnieźnie

Dzięki współpracy z Fundacją Historyczną „Przywracamy pamięć” i zaangażowaniu jej Prezesa, Pana Karola Soberskiego, nasze Centrum Kultury już od jutra będzie mogło prezentować wyjątkową wystawę #StolenMemory Fundacji Arolsen Archives. Dziś dotarł do nas tylko z pozoru zwykły morski kontener. Jutro o 16.00 otworzymy jego drzwi i w ten sposób będziemy mogli wspólnie ze współorganizatorami opowiadać historie ludzi, którzy zostali wywiezieni przez niemieckich nazistów do obozów koncentracyjnych.

W Arolsen Archives nadal przechowywane są rzeczy osobiste około 2500 byłych więźniów. W ramach kampanii #StolenMemory organizacja nadal poszukuje rodzin ofiar, aby zwrócić im zrabowane pamiątki. Blisko 900 przedmiotów należało do osób z Polski.

Za pomocą kodów QR odwiedzający mogą uzyskać dostęp do materiałów wideo, w których krewni opowiadają, dlaczego zwrot zachowanych pamiątek jest nadal tak istotny. Wystawie objazdowej towarzyszy strona internetowa stolenmemory.org/pl/z filmami animowanymi, multimedialnymi historiami i bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi.

Skip to content