Centrum Kultury Scena to Dziwna

„Smaczki, Smaki i Przysmaki Gnieźnieńskiej Kuchni”

W sobotę, 9 lipca 2022 roku, w Ogrodzie Hotelu Adalbertus należącego do Sieci Hoteli Pietrak, odbyła się X jubileuszowa edycja najsmaczniejszego konkursu kulinarnego w powiecie gnieźnieńskim. Organizowane przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Hotel Pietrak oraz Centrum Kultury „Scena to dziwna” wydarzenie „Smaczki, smaki i przysmaki gnieźnieńskiej kuchni” wróciły po przerwie do kalendarza najważniejszych imprez powiatu gnieźnieńskiego.

W kulinarnej rywalizacji wzięło udział sześć gminnych reprezentacji Pań, które na co dzień działają w Kołach Gospodyń Wiejskich. Panie z rożnych kół zrzeszyły się w formacje KGW Gminy Gniezno, Gminy Trzemeszno, Gminy Czerniejewo, Gminy Niechanowo, Gminy Witkowo oraz Gminy Kiszkowo. Podczas, gdy każde z kół miało okazję do prezentacji swoich wyrobów na stanowiskach degustacyjnych, pozostała część kulinarnej drużyny stanęła w szranki i gotowała przed zgromadzoną publicznością swoje popisowe konkursowe danie. Efekty prac zarówno na stanowiskach pokazowych, jak i powstałych podczas spotkania, oceniało jury, któremu przewodniczył Szef Kuchni Hoteli Pietrak – Wojciech Gubański. Imprezę zainaugurowali jej pomysłodawcy i gospodarze – Starosta Gnieźnieński Piotr Gruszczyński, Joanna Pietrak-Lipińska, Zenona Golc oraz Roman Macioszek.

Na oprawę artystyczną spotkania złożyły się występy Zespołu Tańca Ludowego „Gniezno” oraz niechanowskiego zespołu „Róża”. Pobyt w ogrodzie Hotelu Adalbertus umilił także uczestnikom i gościom Jarosław Kusz, artysta muzyk grający znane standardy na akordeonie. Spotkanie poprowadziła związana od lat z tą inicjatywą Zenona Golc. O gości zadbał Browar Fortuna, serwując swoje popularne i kraftowe piwa.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia było oczywiście ogłoszenie wyniku kulinarnych zmagań i uhonorowanie twórczyń najsmaczniejszych dań. Jury oprócz smaku i nawiązania do tradycji regionalnej kuchni, doceniało nowatorstwo przygotowania, jakość wykorzystanych produktów oraz estetykę podania potraw. Nagrody zostały współufundowane przez sieć Altom Sp. z o.o. (bony do wykorzystania w stacjonarnym sklepie firmowym).

W kategorii przygotowania dania głównego zwyciężyło KGW Czerniejewo otrzymując symboliczną Złotą Łyżkę oraz bon upominkowy do wykorzystania w salonie Altom na kwotę 1000 zł za żeberka z kopytkami i kapustą zasmażaną. II miejsce zajęło KGW Niechanowo za kaczkę faszerowaną kaszą jęczmienną i wątróbką drobiową (nagrodzoną bonem Altom w wysokości 700 zł). III miejsce natomiast KGW Gminy Gniezno za pieczoną pierś z kaczki z winogronami i nutką porto z puree selera i gruszki (nagroda w formie bonu w wysokości 500 zł). Komisja konkursowa doceniła KGW Trzemeszno – za przygotowanie stoiska promocyjno-degustacyjnego; KGW Kiszkowo – za najlepszą nalewkę z czarnej porzeczki oraz KGW Gniezno – za najlepsze ciasto, jakim był porzeczkowiec. Wyróżnienia za dania główne otrzymały KGW Kiszkowo, Witkowo i Trzemeszno (każde nagrodzono bonem do sklepu Altom o wartości 300 zł). Wszystkie reprezentacje otrzymały upominki w postaci bonów na zakup sprzętu i artykułów niezbędnych do dalszego rozwijania kulinarnych pasji.

Gratulujemy wszystkim Paniom, które tak chętnie dzieliły się z nami swoją wiedzą i talentem!

Skip to content