Centrum Kultury Scena to Dziwna

Piastów Muzyczne Opowieści – wywiad z Maciejem Braciszewskim

W niedzielę, 26 czerwca o godzinie 18.00 zapraszamy do sali widowiskowej naszego Centrum Kultury na koncert Macieja Braciszewskiego „Piastów muzyczne opowieści”. Jest to jedno z wydarzeń w ramach akcji „Weekend na Szlaku Piastowskim”, zamykające cykl imprez odbywających się w dniach 24 – 26 czerwca 2022 roku w województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim pod sztandarem Szlaku Piastowskiego. Wstęp na koncert jest bezpłatny!

Piastowie i muzyka elektroniczna

Z pozoru zaskakujący, jednak jeśli przyjrzeć mu się dokładnie, pomysł na „nowe” spojrzenie na „starą” historię okazał się niekwestionowanym hitem. Bo czy można przenieść średniowieczny świat w dźwiękach nowoczesnej muzyki elektronicznej? Na dodatek szczególny fragment naszej wspólnej historii – początków państwa polskiego. Pytamy o to Macieja Braciszewskiego, autora i wykonawcę. Artystę, który elektroniką maluje dźwięki przeszłości i który specjalnie podczas „Weekendu na Szlaku Piastowskim” zagra koncert „Piastów muzyczne opowieści”.

Rozmawiamy z Maciejem Braciszewskim o inspiracjach

Maciej Braciszewski: Jestem gnieźnianinem, mieszkam tutaj, jest to moje miasto rodzinne, stąd wywodzi się państwo polskie, jest katedra, są relikwie św. Wojciecha i drzwi gnieźnieńskie. To jest potężny kawał historii. Podczas mojego pobytu w Irlandii, kiedy pojawiły się u mnie nowe instrumenty i oprogramowanie, myślałem, co by tu zrobić, żeby poprzez muzykę przybliżyć początki państwa polskiego. Wpadłem na pomysł zrobienia czegoś, czego jeszcze nie ma – opisania muzyką elektroniczną początków państwa polskiego.

Centrum Kultury eSTeDe: I tak powstały pierwsze nagrania z płyty „A.D. 966”…

MB:  Zacząłem komponować. Zostało wydane promo „A.D. 966” z trzema nagraniami. Rozeszło się ono w bardzo szybkim tempie. Sam byłem zszokowany, że ta muzyka tak przypadła do gustu słuchaczom. Płyta promocyjna była słuchana m.in. w: Anglii, Szkocji, Irlandii, Włoszech, Polsce, Ukrainie, Rosji. Prace nad krążkiem zakończyły się po dwóch latach. Płyta nabrała ostatecznego kształtu – pojawiła się okładka i tytuły. Jej premiera odbyła się 17 marca 2009 roku. „A.D. 966” jest płytą koncepcyjną, czyli od początku do końca każdy utwór opowiada o jakimś wydarzeniu, miejscu lub postaci historycznej. To jest ciężki i trudny temat do zrealizowania z tego względu, że trzeba najpierw zagłębić się w dane miejsce, postać, czas itd., a później dopiero przerzucić to na instrumenty elektroniczne, komputery i oprogramowanie. Jakoś się to udało i płyta została bardzo dobrze przyjęta. Recenzje, które otrzymałem po wydaniu krążka były budujące i bardzo pozytywne.

CK eSTeDe: Czyli przekazanie historii w ten szczególny sposób przypadło do gustu wielu, chociaż wydawać by się mogło, że ta część naszych dziejów jest bliska tylko nam, Polakom i dla nas najbardziej zrozumiała? Czy to miało wpływ na Twoją dalszą twórczą pracę?

MB:  Płyta spodobała się słuchaczom i to bardzo. Dostali coś niecodziennego, historię Polski bardziej ”kolorową”, bardziej przyjazną. Po wydaniu tej płyty nie myślałem o kontynuacji, jednak zostałem silnie zmobilizowany i zacząłem pracę nad drugą częścią ”A.D.1000”. Obie produkcje powstawały średnio 2 lata. Pierwsza opowiadała o samych początkach, miejscach i postaciach związanych z datą 966 roku oraz tamtych wydarzeniach, druga przeniosła nas w czasy zjazdu gnieźnieńskiego. W trakcie prac nad ”A.D.1000” postanowiłem że będzie to tryptyk i zakończy się płytą ”A.D.1025″. W ten sposób wiele osób będzie miało okazję poznać postaci, miejsca i wydarzenia w sposób bardziej obrazowy. Nie jest to ”szkolne” uczenie historii, ale tryptyk. Da możliwość wyobrażenia sobie podczas odsłuchu pewnych miejsc, postaci czy wydarzeń… Za każdym razem może to wyglądać inaczej, w zależności od fantazji słuchającego.

CK eSTeDe: To bardzo nowatorskie, ale rzeczywiście – ciekawe podejście. No i łączy w sobie wiele pierwiastków. Mamy tu historię, muzykę, pewien margines na nasze odczucia i wyobrażenia. To będzie zapewne uczta dla zmysłów, a przy tym, co tu ukrywać, nowoczesna, elektroniczna lekcja historii. Pozostaje mi tylko życzyć realizacji dalszych pomysłów i konceptów muzycznych. Za nami tysiące lat historii – inspiracji zatem tak samo dużo.

Na koncert „Piastów muzyczne opowieści” zapraszamy 26 czerwca 2022 roku o 18.00 do Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Wstęp wolny. Wydarzenie odbędzie się w ramach „Weekendu na Szlaku Piastowskim”. Realizacja projektu „Weekend na Szlaku Piastowskim” jest możliwa dzięki dofinansowaniu przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Skip to content