Centrum Kultury Scena to Dziwna

Weekend na Szlaku Piastowskim w eSTeDe

Biorąc pod uwagę miejsce, w którym działamy i naszą wspólną historię, postanowiliśmy włączyć się w akcję organizowaną na terenie Wielkopolski, Kujaw i Pałuk i przygotowaliśmy szereg specjalnych wydarzeń w ramach Weekendu na Szlaku Piastowskim. Dlatego 26 czerwca (w pierwszą niedzielę wakacji), przeniesiemy się do średniowiecza i skorzystamy z okazji, by pobawić się niczym mali Słowianie i spróbować swoich sił w tradycyjnym rękodziele. Ale to nie wszystkie atrakcje, które czekają na tych, którzy odwiedzą nasz piastowski piknik.

Warsztaty (nie)zwykłe

Zapraszamy do naszego ogrodu, w którym tego dnia będzie więcej kwiatów niż zwykle, bo posłużą nam one do tworzenia pięknych wianków. Wianki będące nie tylko ozdobą głowy, ale także symbolem powitania lata będzie można stworzyć pod okiem specjalistek – florystek. Nasze rękodzielniczki pomogą także uszyć tradycyjne sakiewki. A jak narysować Piastów, dowiemy się od artysty plastyka – specjalisty w obrazowaniu piastowskiej części historii – Jarosława Grygucia.

Ukryte w starej lipie

Weekend na Szlaku Piastowskim będzie także okazją do prezentacji rzeźby (nie tylko) ludowej, tworzonej w naszym Centrum Kultury podczas spotkań Sceny Rzeźby.

Lipa rośnie dość wolno, szczególnie w górę. Dopiero gdy ma około 60 lat, przyspiesza, by po 150 latach zakończyć ten wzrost. To właśnie z takiego drewna powstają najczęściej rzeźby ludowe. Nie inaczej jest w pracowni  prowadzonej w CAS LARGO przez Mieczysława Najkowskiego. Powstają tu klasyczne dla tego gatunku anioły, diabły, świątki oraz rzeźby odbiegające nieco swoim charakterem od typowych ludowych artefaktów.

Gry i zabawy małych Słowian

Na wszystkich będą czekali animatorzy, którzy zadbają, aby nikt się nie nudził. Przyjrzymy się starym zabawom i zaprosimy do rywalizacji całe rodziny. w co bawili się Słowianie? Postaramy się rozwiązać tę zagadkę!

„Piastów muzyczne opowieści”

Zakończeniem naszego piastowskiego pikniku będzie nie lada gratka dla melomanów. Mamy specjalnie przygotowane na ten dzień wydarzenie. Z pozoru zaskakujące, jednak jeśli przyjrzeć mu się dokładnie, pomysł na „nowe” spojrzenie na „starą” historię okazał się niekwestionowanym hitem. Bo czy można przenieść średniowieczny świat w dźwiękach nowoczesnej muzyki elektronicznej? Na dodatek szczególny fragment naszej wspólnej historii – początków państwa polskiego? Można! Dokonał tego Maciej Braciszewski i to na jego koncert zapraszamy o godzinie 18.00. Elektronika, światła i Piastowie. To niezapomniane przeżycie muzyczne i estetyczne.

Kto za tym stoi?

Centrum Kultury „Scena to dziwna” jest wiodącą instytucją, biorącą udział w „Weekendzie na Szlaku Piastowskim” na odcinku gnieźnieńskim Szlaku Piastowskiego. Akcja nie odbyłaby się, gdyby nie zaangażowanie obiektów Szlaku Piastowskiego, ale także wsparcie ze stron Samorządu Województwa Wielkopolskiego, który ją dofinansował, oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Organizatorami są koordynatorzy Szlaku, czyli Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” oraz Bzreskie Centrum Kultury WAHADŁO w Brześciu Kujawskim. Imprezę honorowym patronatem objęli Marszałkowie obu województw oraz Polska Organizacja Turystyczna, Wielkopolska Organizacja Turystyczna i Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. Partnerem wydarzenia zostały Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o.

Skip to content