Centrum Kultury Scena to Dziwna

Mała Akademia Jazzu – zapowiedź

W niedzielę 19 czerwca, w amfiteatrze Centrum Kultury „Scena to dziwna” zagra o 16.00 Mała Akademia Jazzu. I chociaż projekt dedykowany jest dzieciom, zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby bliżej poznać się z jazzem. To okazja nie tylko do znakomitej zabawy, ale także do przybliżenia arkanów „starego dobrego jazzu” w lekkiej formie i z przymrużeniem oka. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Mała Akademia Jazzu – kto za tym stoi?

Od kilku lat poznańska formacja jazzu tradycyjnego – Dixie Company – realizuje program muzyczny skierowany do najmłodszych słuchaczy o nazwie Mała Akademia Jazzu. Jego celem jest edukacja dzieci i młodzieży oraz przygotowanie do obcowania z tzw. kulturą wyższą do jakiej niewątpliwie należy muzyka jazzowa. Prowadzący Akademię moderator w krótkiej syntetycznej i nieskrępowanej formie przekazuje młodym słuchaczom wiedzę na temat genezy i historii jazzu tradycyjnego. Przybliża najbardziej znanych artystów i kompozytorów związanych z tym gatunkiem. Muzycy demonstrują najbardziej rozpoznawalne standardy, charakterystyczne i tak nietypowe instrumenty jak bandżo czy tarka, zgłębiają tajniki improwizacji oraz śpiewu tzw. skatem. Każda kolejna edycja Małej Akademii Jazzu jest okazją nie tylko do znakomitej zabawy, ale także do przybliżenia arkanów „starego dobrego jazzu” w lekkiej formie i z przymrużeniem oka. Trzeba przyznań, że w dobie wszechwładnego internetu i uzależnienia od mediów elektronicznych jest wielu młodych odbiorców żądnych żywego kontaktu z muzyką nawet tak wyrafinowaną jak jazz.

Będzie zabawa, będą nagrody!

Młodzi gnieźnianie,słuchając muzyki improwizowanej, będą mieli kolejną możliwość udziału w zespołowym kształtowaniu melodii oraz rytmu i odkrywaniu tajników warsztatu muzycznego. Za pomocą uniwersalnego języka jazzu koncert kształtować będzie muzyczną wrażliwość oraz zaspokajać potrzebę obcowania z tzw. kulturą wyższą. W ramach projektu przeprowadzany jest mini konkurs wiedzy o jazzie z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez współpracujące z Dixie Company firmy Storck i Hama.

Z jazzem łączy nas wspólna historia

Pomysł na kultywowanie muzyki jazzowej w jej najbardziej klasycznej formie jest uwarunkowany od wielu dekad w naszym regionie, w Wielkopolsce działały i nadal występują świetne grupy dixielandowe. Poczynając od prekursorów – Orkiestry Jerzego Grzewińskiego poprzez Night Jazz Orchestra, Prowizorka Jazz Band, Dixie Buskers, a kończąc na Dixie Company – znakomitej grupie odnoszącej sukcesy w Europie i Stanach Zjednoczonych. Z naszego środowiska wywodzą się słynni jazzmani: ostrowianin Krzysztof Komeda, kaliszanin Jan Ptaszyn Wróblewski, poznaniacy Jerzy Milian i Janusz Hojan oraz gnieźnianin Zbigniew Łuczak.

Skip to content