Centrum Kultury Scena to Dziwna

Spotkanie z ciekawym człowiekiem – Kazimiera Pilarska

W czwartkowe popołudnie odbyło się kolejne, realizowane przez nasze Centrum Kultury „Spotkanie z Ciekawym Człowiekiem”. Tym razem bohaterką wieczoru była pani Kazimiera Pilarska – znana wielu Gnieźnianom, jako osoba bardzo zaangażowana społecznie, działająca na rzecz swojej dzielnicy – Osiedla Grunwaldzkiego, potocznie zwanego „Tajwanem”. Ale Pani Kazia to także utalentowana poetka, malarka i aktorka – dwa ostanie talenty odkryła i szlifuje podczas zajęć organizowanych w eSTeDe, przez działające w nim CAS Largo.

Spotkanie przybrało formę benefisu. Wzięli w nim udział aktorzy znani z desek gnieźnieńskiego Teatru Fredry: Justyna Polkowska, Andrzej Malicki i Michał Frydrych. Obaj panowie znają doskonale panią Kazię, gdyż pan Andrzej pracował z naszą grupą teatralną, zaś pan Michał obecnie kontynuuje jego dzieło. Jako swoiste „preludium” do spotkania zagrali krótki i minimalnie na tą okoliczność zmodyfikowany, fragment „Zemsty” Aleksandra Fredry. Następnie poprowadzili spotkanie, które zostało mocno nasycone poezją Pani Kazimiery, wierszami spisanymi w ciągu dziesiątków lat jej twórczej aktywności. Sama bohaterka dzieliła się także swoją twórczością, literackim i aktorskim talentem. Zapytana o swe pasje skupiła się jednak przede wszystkim na działalności społecznej. Wiele zdołała zdziałać w znacznej mierze dzięki swemu uporowi, nieustępliwości i dobijaniu się m.in. do drzwi Urzędu Miejskiego, o czym mógł zaświadczyć także obecny na spotkaniu pan Jacek Kowalski, były prezydent miasta.

Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Wśród dziesiątek osób nie zabrakło licznej rodziny Pani Kazimiery, a także przyjaciół i współpracowników w jej społecznych inicjatywach. Zakończyło się one odśpiewanym gromko „Sto lat” i życzeniami, którymi – wraz z kwiatami – nasza bohaterka wieczoru została obficie obdarzona.

Skip to content