Centrum Kultury Scena to Dziwna

Dzień Barbie w eSTeDe

Z Nowego Jorku do eSTeDe

9 marca 1959 roku na targach zabawek w Nowym Jorku pierwszy raz zaprezentowano lalkę Barbie. A dokładnie 63 lata później, w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, fanki tej lalki pierwszy raz stworzyły dla niej kreacje ze… skarpetek! Na kreatywnych warsztatach ubierania lalek, z tej niepozornej części garderoby, właścicielki kultowej Barbie stworzyły prawdziwe modowe perełki.

Skarpetka, nożyczki, igła i… odrobina wyobraźni

„Tniemy skarpetkę powyżej pięty. Widzicie? To dół naszej bluzeczki” – tak rozpoczęło się niebanalne krawieckie spotkanie. „Natniemy jeszcze po bokach i proszę, można przełożyć ręce lalki”. Ale na tym nie koniec. Instrukcje prowadzącej warsztaty były jedynie inspiracją do dalszego zdobienia lalek. Ile uczestniczek, tyle pomysłów – wstążeczki, opaski, spódniczki. Żadna Barbie nie pozostała bez niepowtarzalnego stroju.

Czy lalka lalce podobna?

Na szczęście nie. Pierwsza lalka dla dziewczynek na świecie, która nie przypominała niemowlęcia, przez lata budziła wiele kontrowersji. Jej nazbyt „dorosłemu” wyglądowi przypisywano niekorzystny wpływ na budowanie nieosiągalnego dla młodych dziewczyn wzorca i nierzeczywistego kanonu piękna. Jednak współczesne lalki Barbie to prawdziwe kobiety – o niejednorodnych sylwetkach, wzroście, kolorze skóry, bogatym wachlarzu zainteresowań czy nawet zmagające się z niepełnosprawnością. W eSTeDe, podczas spotkania, zwracano uwagę na indywidualny charakter każdej lalki, który właścicielki miały wyrazić poprzez przygotowany własnoręcznie strój.

Chyba wszyscy lubimy lalki

Na spotkaniu nie zabrakło mam – wielce prawdopodobne, że gdy były małymi dziewczynkami, również lubiły bawić się Barbie. Z przymrużeniem oka dodamy, że warsztaty z okazji Dnia Barbie zorganizowali dorośli… A dobrze ubrana Barbie zasługuje na równie dobrze „wystrojonego” towarzysza życia. Prezentujemy zatem Kena w naszej „skarpetkowej” kreacji stworzonej przez – uwaga – mężczyznę! No bo czy dobra zabawa lalkami dotyczy tylko dziewczyn i dziewczynek? Nie w eSTeDe! Tutaj każdy może się oddać dobrej zabawie, bez względu na wiek czy płeć. Bez względu na wszystko 😉

Skip to content