Centrum Kultury Scena to Dziwna

Wracają „Wielkie dni małej floty w malarstwie Adama Werki”

Do naszej galerii wracają „Wielkie dni małej floty w malarstwie Adama Werki”. Jesienno-zimowe spotkania z pracami malarza marynisty cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego prezentujemy je ponownie i dajemy szansę tym, którzy nie mieli okazji się z nimi zapoznać. Zapraszamy w dni powszednie w godzinach od 10.00 do 18.00         

Adam Werka (1917 – 2000) pozostaje wciąż jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy marynistów. Tuż po wojnie, na zamówienie redaktora Jerzego Micińskiego rozpoczął regularną współpracę z miesięcznikiem „Morze”. W tym samym okresie powstawały także prace zamawiane, jako okładki „Miniatur Morskich” oraz „Małego Modelarza”. 

Adam Werka współpracował także z Jerzym Pertkiem, ilustrując jego znaną książkę – „Wielkie dni małej floty”, poświęconą zmaganiom polskiej Marynarki Wojennej w czasie II wojny światowej. Cały marynistyczny kunszt artysty ujawnił się jednak w starannie opracowanym i pięknie wydanym w 1989 roku obszernym dziele Jana Piwowońskiego – „Flota spod biało-czerwonej”.

Skip to content