Centrum Kultury Scena to Dziwna

„Kamishibajanie w Gnieźnie”

W czwartek, 9 grudnia, w salach C.K. „eSTeDe” odbędzie się 3. Przegląd Teatrzyków Kamishibai „Kamishibajanie w Gnieźnie”. Będzie to okazja do wysłuchania ciekawych opowieści, poznania środowiska osób zajmujących się sztuką teatru ilustracji i bajania, wzajemnego uczenia się i wymiany doświadczeń.

Sztuka „kamishibai” wywodzi się z Japonii. Słowo to po polsku znaczy tyle, co „papierowy teatr”. Jest ona połączeniem żywego słowa z ilustracjami. Korzenie kamishibai sięgają co najmniej XII wieku, jednak w obecnej formie praktykowane jest od blisko 100 lat. W połowie XX wieku kamishibai „opuściło Japonię” i zaczęło się rozpowszechniać na świecie, także w Europie. Do Polski dotarło stosunkowo późno, gdyż w latach 90-tych. W roku 2017 zaś kamishibai trafiło do Centrum Aktywności Społecznej „Largo”, gdzie zawiązała się grupa warsztatowa. Jej uczestnicy nie tylko stopniowo poznawali technikę pracy z teatrem ilustracji – jak coraz częściej określa się kamishibai – ale także poznawali środowisko i okazało się, że w Wielkopolsce jest wiele ośrodków i wiele osób zajmujących się tą sztuką.

Tak zrodził się pomysł, by zorganizować Przegląd Teatrzyków Kamishibai – z pewnością pierwszą tego typu inicjatywę w Wielkopolsce, a być może nawet w skali kraju. Pierwsze dwie edycje Przeglądu odbyły się w siedzibie CAS „Largo” przy ul. Kościuszki 7 i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. „Kamishibajanie” wraca po dwuletniej przerwie i już w nowej rzeczywistości, gdy CAS „Largo” funkcjonuje w C.K. „eSTeDe”.

Przegląd daje szerokie możliwości prezentacji twórcom pracującym z teatrem kamishibai a także stanowi zachętę dla innych. Obok profesjonalistów biorą w nim udział także amatorzy. Często są to grupy szkolne, które przyjeżdżają zarówno po to, by przedstawić swoje opowieści, jak i by wysłuchać innych. Kamishibai oparte jest na relacjach opowiadacz – publiczność i wspólnym przeżywaniu. Przegląd służy także nawiązywaniu relacji pomiędzy opowiadaczami, wymianie kontaktów i doświadczeń. Po raz drugi Przeglądowi towarzyszyć będą warsztaty twórcze. W bieżącym roku będą to warsztaty pisania rozwojowego oraz notatki wizualnej, które poprowadzą zaproszeni goście. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy – także tych, którzy o kamishibai słyszą po raz pierwszy, a chcieliby zobaczyć i dowiedzieć się więcej.

Osoby lub grupy chętne do udziału w naszym Przeglądzie – w prezentacjach lub warsztatach – prosimy o wcześniejszy kontakt. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 1 grudnia. Można to uczynić mejlowo: biblioteka@gniezno.pbp.poznan.pl lub telefonicznie: 577 001 317.

Program:

9:00-13:30 prezentacje bajek

13:30-14:30 przerwa;

14:30-16:30 warsztaty pisania rozwojowego „Piszę. Widzę – pisanie rozwojowe jako otulanie siebie”, prowadzenie Joanna Jurkiewicz-Gülmez (obowiązują zapisy);

16:30-18:00 warsztaty „Notatka wizualna w praktyce”, prowadzenie Anna Dziel (obowiązują zapisy).

Przegląd zrealizowany zostanie zgodnie z bieżącymi wytycznymi i obostrzeniami sanitarno – epidemicznymi. Poszczególne grupy uczestników będą izolowane. Prosimy także o przestrzeganie noszenia maseczek oraz dezynfekcji rąk. Po każdej sesji pomieszczenia będą wietrzone i dezynfekowane.

Bieżące informacje na temat Przeglądu Teatrzyków Kamishibai „Kamishibajanie w Gnieźnie” zamieszczane są na Facebooku. Zachęcamy także do polubienia strony i rozpowszechniania informacji o naszej inicjatywie.
https://www.facebook.com/kamishibaiwgnieznie.

Skip to content