Centrum Kultury Scena to Dziwna

Święto Przyjaciół

Początek listopada jest czasem refleksji i zadumy. W tych dniach wspominamy bliskich, których nie ma już między nami.
Od lat, w dniu 3 listopada, Centrum Kultury „Scena to dziwna” organizuje „Święto Przyjaciół”. Jest to najstarsza, cykliczna impreza eSTeDe.
W założeniu jest to dzień, w którym wracamy myślą do ludzi kultury Gniezna i powiatu, którzy opuścili nas w ostatnim czasie. Odeszli, ale trwają w naszej pamięci. Swoim talentem, zaangażowaniem i pracą wpisali się w historię kultury naszego regionu.
Podczas XII edycji „Święta Przyjaciół” przypomnimy postać Zbigniewa Marcińczyka, zmarłego                3 listopada ubiegłego roku.
Zbigniew Marcińczyk był z zamiłowania fotografikiem a także pasjonatem i promotorem jazzu. Przez wiele lat działał w Gnieźnieńskim Towarzystwie Jazzowym. Od 1985 roku pełnił funkcję prezesa GTJ.
Gnieźnieńskie Towarzystwo Jazzowe wzięło swój początek od założonego w 1980 roku Jazz Clubu „Amok”. W 1983 „Amok” przekształcił się w GTJ, które już latem tego roku zorganizowało piknik jazzowy. Podczas pikniku zrodził się pomysł utworzenia w Gnieźnie ogólnopolskich warsztatów jazzu tradycyjnego pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Współorganizatorem warsztatów był Zbigniew Marcińczyk. Pierwsze zajęcia odbyły się w 1984 roku. Warsztatom, w których udział wzięli muzycy z całego kraju towarzyszyły koncerty zespołów jazzowych, między innymi Prowizorki Jazz Band oraz wystawa fotografii Zbigniewa Marcińczyka, a także wspólne jam session wykładowców i uczniów. Kolejne ogólnopolskie warsztaty odbyły się w latach 1985 i 1986. Przez wszystkie lata swojej działalności GTJ organizowało koncerty zespołów i wokalistów jazzowych polskich i zagranicznych.
Tegoroczne „Święto Przyjaciół”, ze względu na sytuację epidemiologiczną odbędzie się w sieci. Serdecznie zapraszamy we wtorek, 3 listopada o godzinie 18.00, na strony internetowe eSTeDe  ( www.scenatodziwna.eu ; www.facebook.com/estede.centrumkulturu/ oraz YouTube-Centrum Kultury eSTeDe ).

Skip to content