Centrum Kultury Scena to Dziwna

Gnieźnianie w „Cudzie nad Wisłą”

Już od 3 września, co tydzień na stronach internetowych Centrum Kultury „Scena to dziwna”, będzie można obejrzeć  spacery tematyczne zatytułowane: Gnieźnianie w „Cudzie nad Wisłą”.

Obecnie trwają zdjęcia do czterech materiałów filmowych poświęconych osobom z powiatu gnieźnieńskiego, zaangażowanym na różnych płaszczyznach w wojnę polsko-bolszewicką. Projekt realizowany jest przez Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie oraz Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” i Towarzystwo Miłośników Gniezna. Do współpracy przy realizacji projektu zaproszeni zostali lokalni badacze historii i regionaliści.

Pierwszy film, którego projekcja zaplanowana jest na 3 września 2020r. poświęcony jest Wojciechowi Trąmpczyńskiemu. Materiał do filmu zrealizowany został w Dębłowie, w gminie Mieleszyn, gdzie 8 lutego 1860 roku urodził się Wojciech Trąmpczyński – w okresie międzywojennym marszałek sejmu i senatu.

Bohaterami kolejnych spacerów on-line, realizowanych w Kłecku, Zakrzewie, Popowie Ignacewie, Niechanowie, Leśniewie i Gnieźnie będą Edmund Piechowiak, Wiktor Pniewski oraz Tomasz Żółtowski.

Projekt pod nazwą: Gnieźnianie w „Cudzie nad Wisłą” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Skip to content