Centrum Kultury Scena to Dziwna

Akademia Gitary – koncert finałowy

W piątek, 21 sierpnia o godzinie 19.00 odbędzie się koncert finałowy 13. Festiwalu Akademia Gitary.

W Gnieźnieńskiej Katedrze usłyszymy recital duetu wybitnych muzyków: nominowanego do nagrody Grammy, nagrywającego wyłącznie z Deutsche Grammophon mandolinisty izraelskiego pochodzenia, Avi Avitala oraz Łukasza Kuropaczewskiego, dyrektora artystycznego Festiwalu i profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Uniwersytetu Artystycznego w Grazu. W ich wykonaniu usłyszymy utwory takich kompozytorów jak: Johann Sebastian Bach, Mauro Giuliani, Manuel Maria Ponce czy Agustin Barrios Mangore.

Tegoroczna odsłona festiwalu nosi podtytuł Coda i niczym zakończenie stosowane w kompozycjach muzycznych, będzie zwieńczeniem i podsumowaniem historii Akademii Gitary. Edycją dodatkową i przez to unikalną oraz ukłonem w stronę fanów brzmień gitarowych, którym pragniemy podziękować za 13 wspólnych lat.

Wstęp na koncert jest wolny.

Ze względu na panującą epidemię koronawirusa, obowiązywać będą: zakrywanie ust i nosa podczas koncertu, użycie płynu dezynfekującego przed wejściem do Katedry, siadanie wyłącznie na miejscach wyznaczonych przez organizatora, wypisanie oświadczeń dotyczących stanu zdrowia.

Avi Avital to pierwszy mandolinista nominowany do nagrody Grammy w dziedzinie muzyki klasycznej, a także pierwszy solista nagrywający wyłącznie z Deutsche Grammophon.
Avi rozpoczął naukę gry na mandolinie w wieku 8 lat i od razu dołączył do młodzieżowej orkiestry mandolinowej prowadzonej przez skrzypka Simcha Nathasona. Studiował na Akademii Muzycznej w Jeruzalem oraz Konserwatorium Cesare Polliniego w Padwie.
Uczył się u jednego z najwybitniejszych współczesnych mandolinistów – Ugo Orlandiego. Występował z BBC Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, Deutsche Symphonie Orchester Berlin, Maggio Musicale Fiorentino, Tonhalle Zurich, Israel Philharmonic, Dresden Philharmonic, Yomiuri Nippon Symphony, Residentie Orkest, Norwegian Radio, Orpheus, The Knights, Detroit Symphony, Seattle Symphony and Orchestre Symphonique de Montréal z dyrygentami takimi jak Mehta, Nagano, Vänskä, Sado, Jonathan Cohen, McGegan, Koopman i Antonini.
Regularnie zapraszany jest na najważniejsze festiwale muzyczne, a współcześni kompozytorzy tworzą dla niego utwory. Avi ma w swoim dorobku kilka albumów płytowych, w tym między innymi „Vivaldi” (2015), „Between Worlds” (2014) stanowiący połączenie muzyki klasycznej i tradycyjnej oraz „Avital meets Avital” (2017) nagrany wraz z basistą Omerem Avitalem.
Wśród najważniejszych wydarzeń sezonu 2019/20 wymienić można światową premierę Koncertu na Mandolinę Giovanniego Sollimy wraz z Orchestra Nazionale della RAI oraz trasę koncertową po Europie i Azji z płytą „Avital meets Avital”.

Łukasz Kuropaczewski urodził się w 1981 roku w Gnieźnie, mieszkał w Strzałkowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 10 lat w Słupcy i Koninie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego. W 2003 roku rozpoczął studia w klasie Maestro Manuela Barrueco w Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, USA, które ukończył w 2008 roku.
Występował z recitalami w Polsce, Rosji, Białorusi, Czechach, Słowacji, Bulgarii, Niemczech, Francji, Anglii, Hiszpanii, na Islandii, Węgrzech, Serbii, Kosowie, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Japonii, Chinach, Kanadzie, USA, Meksyku oraz Panamie. Grał w najważniejszych salach koncertowych świata: Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali im. P. Czajkowskiego w Moskwie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. Często występuje jako kameralista – m.in. z Orion String Quartet (USA), Avim Avitalem (Izrael), Chen Reiss (Izrael), Richardem Galliano (Francja).
Kuropaczewski jest wziętym wykładowcą gitary. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych w Europie oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach.
W latach 2007-2010 był wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, od 2008 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu (na stanowisku prof. AMP), a w 2018 roku wygrał konkurs na profesurę w Kunstuniversitat w Graz, w Austrii, gdzie obecnie pracuje
na stanowisku profesora.
Nagrał pięć płyt kompaktowych. Trzy ostatnie (“Polish Music”, “Aqua e Vinho” i “Nocturnal”) otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyk w kategoriach: Najwybitniejszy Album – Muzyka Polska, Najwybitniejszy Album – Muzyka Kameralna, Najwybitniejszy Album – Recital Solowy.
Kuropaczewski dokonał wielu premier polskich i światowych takich kompozytorów,
jak: A. Tansman (Hommage a de Falla – z orkiestra Amadeus w 2010 roku w Łodzi,
Petit Concerto w 2015 roku w Poznaniu), K. Meyer (Concerto – z orkiestra Amadeus w 2010 roku w Gnieźnie i Poznaniu, Triptych Sonata w 2015 roku – Caramoor Festival w Nowym Jorku, USA), A. Gilardino (Jerusalem Concerto wraz z A. Avitalem w 2014 roku w Gnieźnie
i Poznaniu), M. Neikrug (Acequias Quintet z Orion String Quartet w 2015 roku podczas Santa Fe Chamber Music Festival w Santa Fe, USA), Mikołaj Górecki (Arioso e Furioso – z orkiestrą Aukso w 2014 roku podczas Śląskiej Jesieni Gitarowej w Tychach).
W ostatnich sezonach artystycznych artysta występował w Polsce, Rosji, Niemczech, Belgii, Chorwacji, USA, Kanadzie, Meksyku, Panamie, Puerto Rico, Kosowie oraz Chinach. Dokonał premier światowych kompozycji A. Gilardino (Letters to Fryderyk Sonata) oraz M. Neikruga (Three Pieces for Guitar), a także gitarowej wersji Koncertu Altówkowego K. Pendereckiego wraz z Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batuta Maximiano Valdesa oraz z Orquesta Sinfonica de Santiago w Chile. Wraz z Baltimore Symphony Orchestra pod dyrekcja Marin Alsop wykonał słynne Concierto de Aranjuez J. Rodrigo.

Skip to content